fbpx
Jak i kiedy sadzić bób fot. Adobe Stock

Jak i kiedy sadzić bób

Napisał  Mar 11, 2023

Uprawa roślin daje dużo satysfakcji, ponieważ przy włożeniu pewnego nakładu pracy można  obserwować, jak stopniowo budzą się one do życia. Następnie następuje wynagradzający termin zbiorów, podczas którego można zapoznać się z efektami swojej pracy. Jedną z najpopularniejszych obecnie roślin uprawnych jest bób. Popularna jest jego sprzedaż, ale nie tylko. Wiele osób zajmujących się taką uprawą chce po prostu korzystać z bobu na własny użytek i jest to również świetna motywacja do działania.

Zanim jednak zabierzesz się do pracy, musisz wiedzieć każdy szczegół o tak wyjątkowej roślinie, jaką jest bób. Jak go sadzić i kiedy najlepiej to zrobić? Istnieją pewne podstawowe zasady uprawy bobu, których warto się trzymać w każdej sytuacji, aby osiągnąć obfite zbiory.

Jak sadzić bób i dlaczego warto to robić?

Każda uprawa roślin musi być czymś zmotywowana. Nie ma sensu wkładanie wysiłku w coś, co dla ogrodnika nie będzie przydatne. Zainteresowanie uprawą bobu powinno wyjść więc bezpośrednio od osoby, która będzie się całą plantacją zajmować. Bób jest takim warzywem, które zdecydowanie może znaleźć się w ogrodzie. Smaczny i zdrowy bób doskonale sprawdza się w kuchni jako składnik wielu dań. Planując uprawę bobu, nie musisz od razu zakładać konieczność sprzedaży swoich zbiorów. Wręcz przeciwnie - nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z owoców swojej pracy wyłącznie na własny użytek. Wiedząc, jak sadzić bób oraz jak pielęgnować uprawę można być praktycznie samowystarczalnym, tym samym dbając o roślinę samodzielnie. Bób nie jest szczególnie trudny w uprawie, a w Afryce Północnej wciąż rośnie dziko. W przeszłości był on wykorzystywany przez ludy pierwotne do wytwarzania mąki, która następnie stawała się podstawowym składnikiem wypiekanego chleba.

Bób - jak sadzić, właściwości warzywa

Bób należy do rodziny motylkowatych. Należy do tej samej grupy roślin co popularna fasola, groszek, soja czy cieciorka. Co ciekawe, bób jest jedną z najstarszych uprawianych roślin na świecie. Świadczy to doskonale o możliwościach jego praktycznego zastosowania. Rzeczywiście pozytywne właściwości bobu były znane już od wieków, dlatego dobrze jest dzisiaj wrócić do tej tradycji. Bób jest znany z licznych wartości odżywczych - to właśnie one sprawiają, że bób coraz częściej gości na naszych stołach. Zawiera on dużo białka roślinnego, co jest doskonałą wiadomością dla osób przebywających na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Z roślin również można skutecznie pozyskiwać białko, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie go szukać. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, kiedy sadzić bób uprawą można zająć się samodzielnie, aby następnie korzystać z jej dobrodziejstw.

Jak sadzić bób - korzyści prowadzenia własnej uprawy

Bób zawiera wartościowe witaminy z grupy B, A oraz C, ale nie tylko. Należy również zwrócić uwagę na zawartość licznych mikroskładników, takich jak wapń, żelazo czy fosfor. Bób jest źródłem lewodopy, czyli naturalnego aminokwasu, wykorzystywanego w lecznictwie. Nie jest więc tajemnicą, jak odżywczy jest bób. To warzywo, którego lista zalet zdrowotnych zdaje się nie mieć końca. Niewątpliwą zaletą bobu jest również jego łatwa dostępność. Jeśli nie chcesz zaopatrywać się w zapasy w sklepie, równie dobrze możesz wykorzystać wolny kawałek własnego gruntu. Znając podstawowe zasady uprawy tego warzywa, można z powodzeniem założyć własną plantację, a następnie cieszyć się z obfitych zbiorów.

Bób - kiedy sadzić?

Zanim przejdziesz do planów dotyczących prowadzenia zbiorów bobu, musisz najpierw dopiąć na ostatni guzik kwestie związane z samą uprawą. Kluczową sprawą jest to, kiedy sadzić bób. Rozpoczęcie uprawy w dobrym terminie jest w stanie uchronić przed sytuacją, w której z nasion nic nie wyrośnie. Z pewnością nie jest to najlepszy scenariusz dla nikogo, dlatego też warto dobrze przygotować się do sadzenia.

Kiedy sadzić bób? Najlepiej maksymalnie do połowy marca, choć można rozpocząć już pod koniec lutego. Bób jest gatunkiem odpornym na przymrozki, jednak aby ustrzec się przed niemiłą niespodzianką, dobrze jest okryć sadzonki folią lub agrowłókniną. Stworzy to dodatkową warstwę ochronną, dzięki której warunki do wzrastania będą jeszcze lepsze. Zastanawiając się, kiedy sadzić bób należy również pamiętać, że jest on rośliną jednoroczną.

Bób - jak sadzić?

Sadzenie bobu wcale nie jest trudne przy zastosowaniu się do pewnych reguł. Trzeba przede wszystkim pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej odległości gniazd od siebie - przyjmuje się, że ok. 15-20 cm to wartość optymalna, która będzie wystarczająca. Ważnym zadaniem w odniesieniu do uprawy bobu jest zapewnienie mu odpowiedniej podpory. Pamiętajmy, że bób może urosnąć nawet do 150 cm wysokości, co może grozić załamaniem. Należy zdawać sobie z tego sprawę już na etapie sadzenia. To, jak gęsto sadzić bób ma duże znaczenie w kontekście dalszego wzrostu. Gdy poszczególne rośliny będą znajdować się odpowiednio blisko siebie, to przy osiągnięciu wspomnianej wysokości mogą się o siebie opierać, co zapobiega złamaniu.

(rup)

Udostępnij: