fbpx
Co ile podlewać pomidory droźdżami fot. Paweł Pąk

Co ile podlewać pomidory droźdżami

Napisał  Mar 12, 2023

Pomidory to jedno z najbardziej popularnych warzyw w polskich domach. Wraz ze wzrostem cen tego warzywa, coraz więcej osób decyduje się na jego uprawę na własną rękę. W końcu każdy z nas uwielbia smak dojrzałego, świeżego pomidora do kanapki wiosną i latem. Poza tym pomidor to zdrowe źródło beta-karotenu czy witamin, a oprócz tego jest niskokaloryczny.

Pomimo tego, że pomidory to bardzo lubiane warzywo, to jego uprawa może przysporzyć nie lada problemów. Są bardzo łatwym celem dla grzybów, często padają ofiarą chorób i zarazy ziemniaka. Dlatego też tak bardzo istotne są odpowiednie opryski na pomidory. Jeżeli chcemy ograniczyć pestycydy w naszym ogrodzie i jednocześnie zastosować coś ekologicznego to idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie oprysków z drożdży. Jest to proste i niezbyt czasochłonne rozwiązanie. Jak przygotować oprysk z drożdży? Jak go stosować? Co ile podlewać pomidory drożdżami?

Drożdże w ogrodzie

Drożdże to naturalny środek, stosowany nie tylko w kuchni, już nasze prababki stosowały go powszechnie w ogrodzie i domu. Drożdże mają niezwykłe właściwości. Dzięki swojemu szybkiemu rozmnażaniu się w warunkach tlenowych stanowią idealną barierę ochronną dla roślin. Po rozpyleniu ich na roślinę zasiedlają się i wypierają wszelkie szkodliwe mikroorganizmy, które znajdowały się na liściach. Tym samym stają się swoistą tarczą ochronną dla rośliny.

Choroby, które mogą zaatakować nasze pomidory

Pomidory pomimo swej popularności mają to do siebie, że są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe i łatwo ulegają chorobom, zwłaszcza grzybom, kiedy powietrze i gleba są bardzo wilgotne. Dlatego też bardzo skutecznym opryskiem będą drożdże, które same są dobrymi grzybami. Jedną z popularniejszych chorób pomidorów jest szara pleśń, która początkowo objawia się szarym nalotem, który przechodzi stopniowo na całą roślinę, powoduje oberwanie liści, opadanie owoców i gnicie. Drugą bardzo powszechną chorobą jest zaraza ziemniaczana, która objawia się szaro zielonymi, wodnistymi plamami, powoduje bardzo szybkie obumieranie rośliny oraz wraz z nią często występuje również pleśń przy wilgotnej pogodzie. Choroby te bardzo szybko atakują pomidory, a ich objawy są gwałtownie widoczne dla naszego oka. Stąd też powinniśmy pamiętać o odpowiednim dbaniu o pomidory i opryskach.

Jak zrobić oprysk na pomidory z drożdży?

Tak naprawdę wykonanie oprysku na pomidory jest banalnie proste. Wystarczy, że będziesz mieć kostkę świeżych drożdży i rozpuścisz ją w 10 litrach wody, po czym zostawisz roztwór na godzinę, a następnie przelejesz go do spryskiwacza. Wtedy będzie idealny do natychmiastowego użycia. Ważne jest, aby używać tutaj świeżych drożdży! To właśnie świeże drożdże mają jak najlepsze właściwości i składniki mineralne. Kolejnym dobry sposobem na oprysk jest rozpuszczenie kostki drożdży w 0,5 l mleka 3,2%, a następnie rozcieńczenie roztworu w 10 litrach wody i na koniec dodanie łyżki mydła szarego, aby oprysk lepiej trzymał się na liściach.

Jak często podlewać pomidory drożdżami?

W kwestii wszelkich oprysków i nawozów kluczowe jest, aby być w tym regularnym. Rośliny lubią regularność i zdecydowanie widać na nich szybko efekty, kiedy odpowiednio o nie dbamy, najmniejsze zaniedbanie również jest widoczne w mgnieniu oka. Rośliny potrzebują odpowiedniej opieki, pracy oraz czasu. W przypadku stosowania oprysku z drożdży na pomidory najlepiej będzie stosować go co tydzień. Regularne używanie takiego oprysku uchroni warzywo przed wszelkimi chorobami, na które są narażone. Również można użyć takiej ochrony w momencie, gdy zauważymy początek jakiejkolwiek choroby na naszych pomidorach. Tym samym zahamujemy dalszy rozwój infekcji. Pamiętajmy też, że najlepiej stosować oprysk na pomidory od wierzchołka rośliny i używamy go na górną i dolną stronę liści!

Kiedy stosować oprysk z drożdży na pomidory?

Najlepszym okresem na stosowanie oprysku z drożdży będzie cały okres wegetacji. Zwłaszcza w chłodne lato, po kilkudniowych, obfitych, deszczowych dniach. Czy oprysk z drożdży na pomidory naprawdę działa? Przeprowadzono na ten temat sporą ilość badań, zarówno na roślinach na polu, jak i w ogrodach. Wszystkie te badania udowadniają, że drożdże działają niezwykle skutecznie przy ochronie roślin zwłaszcza przed wszelkimi znanymi grzybami roślin, jak i przed chorobą zwaną szarą pleśnią.

Jak działają drożdże na pomidory i inne rośliny?

Drożdże również są grzybami, ale tymi zdrowymi i absolutnie nieszkodliwymi, dlatego też, kiedy spsikamy nimi roślinę to skutecznie walczą ze szkodliwymi grzybami znajdującymi się na liściach. Wypierają wręcz szkodliwe grzyby z ich naturalnego środowiska, walczą z nimi o miejsce i substancje odżywcze, a także stymulują odporność.

Dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali o regularnym i odpowiednim dbaniu o pomidory oraz robieniu na nich ekologicznych, naturalnych oprysków z drożdży, które uchronią je przed poważnymi chorobami. A tym samym pozwolą nam na zjedzenie pięknych, świeżych i zdrowych pomidorów!

(rup)

Udostępnij: