fbpx
Jakie warzywa siać obok siebie? fot. Adobe Stock

Jakie warzywa siać obok siebie?

Napisał  Mar 13, 2023

Uprawa warzyw wymaga doboru odpowiedniego podłoża glebowego, regularnej pielęgnacji posadzonych sadzonek, zrównoważonego nawożenia, a także umiejętności wyznaczenia poszczególnym roślinom odpowiedniej ilości przestrzeni do rozwoju. Duże znaczenie w tym aspekcie ma także świadomość rolnika w zakresie gospodarowania powierzchnią glebową. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że posadzone w ziemi warzywa mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Oddziaływanie może mieć charakter pozytywny lub negatywny – w zależności od wymagań glebowych poszczególnych gatunków, ogólnych warunków pola uprawnego, czy jakości zakupionej rozsady. Jakie warzywa można siać koło siebie?

Jakie warzywa siać obok siebie? – uprawa współrzędna kluczem do sukcesu

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie swojej własnej przestrzeni ogrodowej i możliwość uprawy warzyw na posiadanym terytorium niesie wiele korzyści. Korzystanie z samodzielnie wyhodowanych plonów to przede wszystkim gwarancja naturalnego smaku. Brak sztucznych odżywek, konserwantów, czy innych, niebezpiecznych środków ochrony roślin sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na stworzenie domowego ogródka z warzywami. Decydując się na ten krok, warto dowiedzieć się, czym jest uprawa współrzędna, bo to właśnie ona jest w stanie zapewnić dorodne, zdrowe plony.

Termin ten stosowany jest do opisania sposobu sadzenia warzyw. Polega na sianiu obok siebie różnych gatunków roślin, ale z wcześniejszym uwzględnieniem tego, jak dane rośliny oddziałują wzajemnie na swój wzrost. Celem uprawy współrzędnej jest doprowadzenie do sytuacji, w której posadzone/posiane warzywa będą chronić się przed szkodnikami i chorobami.

Jakie warzywa można siać obok siebie? – najważniejsze zasady

Prowadzenie uprawy warzyw zgodnie z zasadami uprawy współrzędnej pozwala uzyskać obfite, smaczne, zdrowe i duże plony. Bagatelizacja wymagań poszczególnych gatunków niesie ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się chorób. Wtedy też następuje konieczność stosowania większej ilości preparatów chorobotwórczych i szeregu środków ochrony roślin. W rezultacie nasza uprawa przestaje być tak naturalna, jak oczekiwaliśmy. Dlatego też należy szczególnie zadbać o dobre sąsiedztwo posadzonych/posianych roślin.

Prymarną zasadą jest powstrzymanie się od sadzenia obok siebie takich gatunków, które posiadają podobne wymagania glebowe. Warzywa o niewiele różniącym się od siebie systemie korzeniowym będą zmuszone konkurować o wodę i substancje odżywcze. Zastosowanie się tej zasady zapewni wyższą jakość plonów i jednocześnie zmniejszy ryzyko szybkiej erozji gleby. W przestrzeni internetowej można znaleźć szereg informacji na temat bezpiecznych połączeń danych gatunków roślin. Warto jednak weryfikować rzetelność poszczególnych platform, Najlepiej sięgać po informacje płynące z co najmniej kilku źródeł.

Jakie siać warzywa obok siebie? – najpopularniejsze gatunki

Istnieje kilka gatunków warzyw, które uprawiane są w niemal każdym ogródku. Są to m.in.: marchewka, seler, pietruszka, pomidor, ziemniak, ogórek, sałata, rzodkiewka, burak, cebula oraz kapusta. W przypadku marchewki, selera i pietruszki należy pamiętać, że każda z tych roślin pochodzi z rodziny selerowatych (baldaszkowatych). Podobnie jest zresztą w przypadku rodziny psiankowatych, do których należą ziemniaki i pomidory. W związku z tym, gatunki te będą posiadały podobne wymagania glebowe i porównywalną potrzebę nawadniania się za pomocą systemu korzeniowego.

Z kilkoma wyjątkami, można przyjąć zasadę, że nie powinno się sadzić obok siebie warzyw należących do tej samej rodziny lub grupy. Marchewka będzie natomiast świetnie korelowała z cebulą. Badania wykazują, że te rośliny pozytywnie na siebie oddziałują i chronią przed szkodnikami. Pomidory można z kolei posadzić np. obok pietruszki, ponieważ inny zasięg systemu korzeniowego pozwoli na swobodny pobór substancji odżywczych z gleby.

Jakie warzywa można siać obok siebie? – przykłady i dodatkowe wskazówki

Wielu ekspertów z branży rolniczej uważa, że doskonałym połączeniem gatunkowym w przypadku uprawy warzyw jest kapusta – burak – seler. Kapusta i seler wymagają gleb o wysokiej pojemności wodnej, natomiast burak nie jest wymagającą rośliną w stosunku do rodzaju gleby. Ponadto każde z warzyw pochodzi z innej rodziny i posiada inny zasięg korzeniowy. Dlatego też to połączenie nie będzie generowało problemów międzygatunkowych w kwestii poboru substancji odżywczych i wody z gleby.

Podczas tworzenia ogródka, nie należy zapominać o drogocennych właściwościach czosnku. Dzięki zawartym w nim związkom siarki, roślina ta wykazuje silne właściwości grzybobójcze. Ciekawostką jest to, że ekstrakty z czosnku często stosowane są podczas produkcji środków ochrony roślin. Czosnek można z powodzeniem sadzić w wielu miejscach w przestrzeni ogrodowej – zarówno obok marchwi, pomidorów, salat, czy ogórków. Aby skutecznie chronić warzywa przed szkodnikami, warto także obsadzić przestrzeń ogrodową aksamitkami. Kwiaty te chronią rośliny przed mszycami.

(rup)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!