fbpx
Jakie stężenie mocznika na zboże fot. Adobe Stock

Jakie stężenie mocznika na zboże

Napisał  Mar 17, 2023

Mocznik jest często wykorzystywanym składnikiem, mającym za zadanie wesprzeć prawidłowy rozwój i wzrost zbóż. Ma on duże znaczenie dla sprawnego nawożenia roślin, dlatego decyduje się na niego szereg osób. Jakie stężenie mocznika na zboże i dlaczego warto go zastosować?

Mocznik w dokarmianiu zbóż - jakie stężenie?

Zajmując się uprawą zbóż, musimy zmierzyć się z wieloma zadaniami, jakie stawia przed nami efektywne rolnictwo. To niezwykle odpowiedzialna czynność, dlatego istotne jest, abyśmy zadbali o najdrobniejsze aspekty przekładające się na prawidłowy i zdrowy wzrost roślin. Jednym z najważniejszych składników, jaki powinniśmy dostarczyć zbożu, jest azot. Dokarmianie dolistne mocznikiem pozwala na skuteczne uzupełnienie potrzeb roślin w okresie ich wegetacji.

Mocznik traktowany jest jako nawóz uniwersalny, dlatego coraz częściej się na niego decydujemy, by kompleksowo zadbać o uprawiane zboże. Nawożenie dolistne mocznikiem jęczmienia ozimego oraz jarego, a także pszenicy możemy podawać w kilku stężeniach. Ich poziom uzależniony jest od fazy rozwojowej, w której aktualnie znajduje się roślina.

W fazie krzewienia powinniśmy zastosować mocznik w stężeniu od 18 do 20%. Natomiast w początkowej fazie strzelania w źdźbło stężenie składnika powinno wynosić 10-12%, a w końcu strzelania jedynie 6-8%. Stosując mocznik w fazie kłoszenia musimy zastosować stężenie od 5 do 6%, natomiast w fazie dojrzałości mlecznej ziarna nie więcej niż 4-5%.

Kiedy stosować mocznik dolistnie?

Mocznik stosowany dolistnie jest częstym wyborem wiążącym się z szeregiem korzyści dla uprawy. Możemy zastosować go w wielu przypadkach, a dzięki niemu zapewnimy roślinom wsparcie w uzupełnieniu potrzeb pokarmowych w tak ważny składnik, jakim jest azot.

Pamiętajmy również o tym, by zastosować mocznik w odpowiednim stężeniu i w konkretnych fazach, co pomoże nam wesprzeć prawidłowy wzrost rośliny, zamiast jej zaszkodzić. Decydując się na nawożenie dolistne mocznikiem, powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć do gatunku rośliny, jej potrzeb pokarmowych, ale również do jej fazy rozwojowej.

W jaki sposób stosować mocznik dolistnie?

Do nawożenia dolistnego mocznikiem zbóż powinniśmy dołączyć siarczan magnezu w 5% stężeniu, skutecznie ograniczający możliwość poparzenia roślin przez mocznik. Przed przygotowaniem roztworu musimy zadbać o odmierzenie odpowiedniej dawki mocznika, by uzyskać zaplanowane stężenie.

Przeznaczony do przechowywania mieszanki opryskiwacz napełniamy wodą do około ⅔ objętości, a przy uruchomionym mieszadle dodajemy odmierzony mocznik. Kolejnym krokiem, który musimy wykonać, jest dodanie siarczanu magnezu, a także pozostałe składniki, jeśli się na nie zdecydujemy.

Dokarmianie dolistne zbóż powinniśmy przeprowadzić wieczorem, gdy nie występują wysokie temperatury mogące mieć negatywny wpływ na rośliny.

Dlaczego nie można stosować mocznika w formie granulowanej?

Ochrona powietrza ma ogromne znaczenie dla całego ekosystemu. W wyniku tego możemy spotkać się z zakazem stosowania mocznika w formie granulowanej. Wynika to z faktu, że pośród nawozów mineralnych, mocznik zaliczamy do nawozów azotowych z najwyższym potencjałem uwalniania amoniaku. Zawarty jest w nim azot amidowy, który w celu pobrania przez system korzeniowy roślin, powinien przejść przez tak zwaną hydrolizę do formy amonowej, a poprzez nitryfikację do formy azotanowej. Stosowanie składnika ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienia odpowiednich składników pokarmowych roślinom, jednak musimy zważać na zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej.

Wynika to z faktu, że nadmierne ilości azotu w środowisku naturalnym stanowią źródło emisji związków, które zawierają ten składnik w postaci amoniaku. W dużym stężeniu jest on szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i zwierząt oraz roślin.

Dolistne dokarmianie zbóż - sposób na ich prawidłowy wzrost

Wiemy już, jakie stężenie mocznika w dokarmianiu zbóż, jednak warto dowiedzieć się, dlaczego dolistne dokarmianie jest tak ważne. Samo zastosowanie azotu oraz innych składników pokarmowych może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Niejednokrotnie zdarza się, że te składniki nie mogą zostać sprawnie pobierane przez rośliny, dlatego odpowiednim wsparciem w takim przypadku jest dokarmianie dolistne.

Głównym składnikiem, który jest odpowiedzialny za tworzenie elementów struktury plonu, jest azot. Dlatego tak ważne jest jego zastosowanie, by wesprzeć prawidłowy rozwój zbóż. Spośród nawozów azotowych doskonałym sposobem na dokarmianie dolistne jest wodny roztwór mocznika, który powinniśmy zastosować w wymienionych w artykule stężeniach.

Jakie stężenie mocznika na zboże? Podsumowanie

Mocznik jest ważnym składnikiem dostarczającym odpowiednią ilość azotu uprawianym przez nas roślinom. Dzięki przygotowaniu odpowiedniej mieszanki możemy w skuteczny sposób zapewnić naszym uprawom wystarczającą ilość składników pokarmowych, pozwalających na ich prawidłowy i zdrowy wzrost. Dobierając właściwe proporcje, zyskamy pewność wsparcia rozwoju zboża, by uzyskane plony były dla nas w pełni satysfakcjonujące.

(rup)

Udostępnij: