partnerzy portalu

reklama
Strefy buforowe wzdłuż pól to nie tylko utrapienie fot. Paweł Pąk

Strefy buforowe wzdłuż pól to nie tylko utrapienie

Napisał  Lis 02, 2017

Roślinność porastająca strefy buforowe znajdujące się w sąsiedztwie pól, jest nieocenionym sprzymierzeńcem w usuwaniu zanieczyszczeń z gruntów uprawnych. Dotyczy to szczególnie azotu, fosforu i osadów.

Efektywność eliminowania ich zależy przede wszystkim od rodzaju roślinności porastającej te nieużytkowane pasy gruntów.

Okrywająca nadbrzeżne części stref buforowych roślinność odgrywa szczególnie dużą rolę na terenach zagrożonych erozją wodną, zmniejszając prędkość spływu wód powierzchniowych.

Dodatkowo rośliny pełnią funkcję filtra, który w znacznym stopniu ogranicza przedostawanie się zanieczyszczeń do wód powierzchniowych, zatrzymując powodujący erozję materiał glebowy, fosfor cząsteczkowy oraz inne zanieczyszczenia gleby.

Efektywność usuwania nieczystości znajdujących się w glebie uzależniona jest od rodzaju roślinności pokrywającej strefę buforową. Najkorzystniej pod tym względem wypadają obszary obsadzone zróżnicowaną roślinnością (drzewa, krzewy, trawy), gdyż każda roślina w różnym stopniu zdolna jest do eliminacji określonych zanieczyszczeń.

Trawy skutecznie usuwają osady, jednak gorzej radzą sobie z usuwaniem azotu w porównaniu z drzewami. Dla przykładu: strefa buforowa złożona z drzew, krzewów i traw jest w stanie wyeliminować od 75 do 95% azotu, od 73 do 79% fosforu i od 92 do 96% osadu.

Analogicznie w przypadku samej trawy wartości te przedstawiają się następująco: 4-70% (azot), 24-85% (fosfor), 53-97% (osad).

Pamiętajmy - aby strefa buforowa skutecznie spełniała swoje zadanie:
- jej szerokość powinna wynosić od 5 do 20 m.,
- obszaru tego nie należy uprawiać, a tym bardziej nawozić czy opryskiwać środkami chemicznymi,
- roślinność porastająca strefę buforową powinna być gęsta. W przypadku przerzedzenia należy ją uzupełnić.

(rup) jm
Na podstawie: IUNG

reklama reklama reklama reklama
reklama