fbpx
Plusy stosowania suszonego obornika jako nawozu. JK Kanters

Plusy stosowania suszonego obornika jako nawozu.

Napisał  Paź 28, 2016

Wykorzystanie świeżego obornika jako nawozu organicznego wymaga czasu i sporego nakładu pracy, ma on też bardzo intensywny nieprzyjemny zapach.

Doskonałą alternatywą może okazać się użycie obornika suszonego i granulowanego, które poza wykorzystaniem w rolnictwie, można zastosować również w ogrodnictwie.

Obornik suszony i granulowany różnią się formą.
- suszony - w procesie produkcji zostaje poddany kompostowaniu i wysuszeniu, co pozwala otrzymać jednolitą postać gotowego, sypkiego nawozu. 
- granulowany - jest to forma koncentratu, produkowany jest bezpośrednio z przefermentowanego obornika naturalnego. Ma postać cylindrycznych, suchych i twardych granulek. Nie zawiera żadnych substancji chemicznych – klejów, konserwantów, itp. Jedynym stabilizatorem jest wysuszenie i sprasowanie naturalnego surowca. Granulki pod wpływem wilgoci z podłoża pęcznieją i rozpadają się, uwalniając do gleby zawarte w nich składniki pokarmowe.

Zarówno obornik suszony, jak i granulowany ma jeszcze wiele innych zalet w stosunku do obornika tradycyjnego:
- jest wygodny w użyciu,
- jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu,
- zawiera tylko naturalne składniki,
- jest wolny od jaj i larw owadów, nicieni i innych patogenów,
- nie zawiera nasion chwastów,
- charakteryzuje się neutralnym pH,
- możemy od razu po jego zastosowaniu siać i sadzić wszystkie rośliny, bez konieczności stosowania zasady sadzenia roślin w drugim czy trzecim roku po oborniku,
- jego forma ułatwia przechowywanie ma długi okres przydatności do użycia (szczególnie obornik granulowany odpowiednio przechowywany zachowuje swoje właściwości przez trzy lata),
- granulowany może być wysiewany zarówno ręcznie, jak i mechanicznie,
- jest znacznie bardziej wydajny

Obornik granulowany można stosować przez dużą część sezonu wegetacyjnego, za wyjątkiem śnieżnych zim, ale najlepszy okres do jego stosowania to wiosna i jesień. Można posypywać nim glebę lub dawać punktowo pod korzeń. Można go też też rozpuszczać w wodzie, a następnie podlewać rośliny. Trzeba tylko pamiętać, aby roztwór najpierw postał przez 14 dni i dobrze go wymieszać przed użyciem.

Obornik (również ten granulowany) jest to nawóz w stu procentach naturalny oraz całkowicie bezpieczny dla naszych roślin. Stosując go w naszych ogrodach, zarówno ten w postaci tradycyjnej, jak i suszony czy granulowany, mamy gwarancję otrzymania w pełni naturalnych i ekologicznych plonów.

Producent suszonego obornika i skoncentrowanego granulatu, firma Kanters z Holandii, oferuje każdemu klientowi, który zakupi nawóz do końca listopada tego roku, bezpłatny wyjazd w styczniu do Holandii. Będzie można zobaczyć jak pozyskiwany i produkowany jest suszony i granulowany obornik. Będzie to również świetna okazja do poznania rolnictwa Holandii i odwiedzin na nowoczesnych farmach, które również stosują suszony i granulowany nawóz. Patronat nad tą akcją objęła Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce.

Więcej informacji na temat obornika suszonego i granulowanego koncentratu oraz zalet wynikających z ich zastosowania znajdziesz na stronie www.nawoznaturalny.pl oraz pod numerem telefonu 784-056-635, a także pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(rup) pp / materiały promocyjne JK Kanters

Udostępnij: