fbpx

Orka przedzimowa to lepsza jakość gleby

Napisał  Lis 14, 2021

Zmagazynowanie jak największych pokładów wody w glebie podczas zimy jest niezbędne dla zbóż jarych, które – w przeciwieństwie do ozimych - w większym stopniu są narażone na przesuszenie.

Orka przedzimowa polegająca na pozostawieniu gleby w tzw. ostrej skibie sprzyja zatrzymaniu wody w glebie, co zwiększa jej pojemność wodną oraz żyzność. Poprzez działanie mrozu, zamarzanie i rozmarzanie ziemi, poprawie ulega struktura gleby, która w znacznie mniejszym stopniu jest narażona na przesuszenie i skutecznie niszczy szkodliwe agrofagi roślin uprawnych.

Orkę przedzimową należy wykonać na pełną głębokość (20-25 cm) jesienią do momentu kiedy gleba zacznie zamarzać. Zabieg ten najlepiej wykonać z pogłębiaczem, co pozwala na zniszczenie niekorzystnej dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin podeszwy płużnej.

Podeszwa płużna tworzy się gdy nie wykonujemy orki na tej samej głębokości. Objawy jej możemy zaobserwować gdy na polu tworzą się zastoiska wodne, wsiąkanie wody opadowej jest utrudnione co wpływa na zdecydowanie słabiej rozwijanie się systemu korzeniowego roślin uprawnych.

Warto zwiększyć jesienią głębokość warstwy ornej. Można to wykonać poprzez wyoranie warstwy podglebia (martwicy).

Nie powinniśmy stosować zabiegu pogłębiania warstwy ornej jeśli mamy zamiar wysiać wiosną buraki cukrowe. Siewki są bardzo wrażliwe na wydobytą na zewnątrz martwicę co ma wpływ na osłabienie wschodów. Orki zimowej nie powinniśmy wykonywać również na terenach o dużym skosie, które są mocno narażone na wymycie przez wodę.

(rup) Julianna Makowska

Udostępnij:

Skomentuj