logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Warto rozważyć przesianie niektórych upraw

Napisał  Mar 17, 2016

Ze względu na kiepskie przezimowanie niektórych upraw, wiosną tego roku koniecznością może okazać się ponowne przesianie. 

Dobrym pomysłem jest zastosowanie do tego celu zestawu uprawowo-siewnego składającego się z brony talerzowej i siewnika z redlicami talerzowymi. Brona talerzowa idealnie nadaje się do zerwania i wymieszania z glebą resztek roślin - sugeruje Maciej Szczygieł z firmy Gamatechnik - natomiast redlice talerzowe pozwalają uniknąć zapychania siewnika - dodaje.

Zabieg z takim zestawem zanacząco zmniejsza koszt przesiania, jeden przejazd zestawu daje taki sam efekt jak osobna praca każdej z maszyn co wiąże się z dwukrotnym przejazdem. Tym samym ograniczamy koszty nie tylko liczone w czasie pracy ciągnika ale również operatora, zużycia maszyn i samego ciągnika. Wiosną na polu jest dużo pracy więc tym bardziej użycie zestawu daje wymierne korzyści.

Zabieg przesiania może w większości przypadków okazać się konieczny, gdyż próba uratowania roślim samym nawożeniem może okazać nieskuteczna. Może się również okazać, że plon będzie o połowę mniejszy. Samo nawożenie tez jest kosztowne i trzeba się zastanowić, czy warto zaryzykować taki zabieg, licząc się z tym ze przesianie może być ostatecznym rozwiązaniem.

(rup)

fot. agrobrand.pl (gamatechnik)

reklama