SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
Planując uprawę pamiętaj o właściwym płodozmianie fot. OkiemRolnika.pl

Planując uprawę pamiętaj o właściwym płodozmianie

Napisał  Lis 05, 2017

Płodozmian jest podstawowym elementem agrotechniki zapewniającym utrzymanie żyzności gleby, a żyzna gleba to wyższe plony.

Dlatego zachęcamy do zwrócenia uwagi na to, jakie rośliny siejemy po poprzednich i przypominamy, jak powinien wyglądać prawidłowy płodozmian dla zbóż, rzepaku i kukurydzy.

Jak wiemy, zbyt częsta uprawa tych samych gatunków roślin po sobie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, które zostają przeniesione na uprawę za pośrednictwem gleby i resztek pożniwnych. Często konsekwencją pominięcia tradycyjnego płodozmianu jest zanieczyszczenie ziarna zbóż mikotoksynami. Dotyczy to szczególnie uprawy zbóż po kukurydzy, a także kukurydzy po zbożach.

Właściwy płodozmian powinien składać się z co najmniej trzech gatunków roślin i obejmować między innymi rośliny strączkowe lub motylkowe, które pozytywnie wpływają na utrzymanie dodatniego bilansu substancji organicznej w glebie. Dobrym rozwiązaniem w przypadku takich zmianowań jest stosowanie międzyplonów, które chronią glebę przed erozją i zapobiegają wymywaniu azotanów z gleby podczas zimy. Na glebach lekkich zalecane jest stosowanie nie mniej niż trzech gatunków roślin, na cięższych to zróżnicowanie powinno zostać zwiększone do czterech, a nawet pięciu gatunków.

Przypominamy, że prawidłowy płodozmian dla zboża, rzepaku i kukurydzy powinien wyglądać następująco:
- pszenica ozima – burak cukrowy – jęczmień jary – rzepak ozimy
- rzepak ozimy – pszenica ozima – burak cukrowy – jęczmień jary
- kukurydza – ziemniak – pszenżyto – łubin.

Planując przyszłoroczną uprawę warto o tym pamiętać. Ograniczymy w ten sposób efekt zmęczenia gleby, zyskamy większe plony przy znacznie mniejszych nakładach na środki ochrony roślin.

(rup) rg

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail