10.3°C

Głęboszowanie pomocne w uprawie na ciężkich glebach fot. OkiemRolnika.pl

Głęboszowanie pomocne w uprawie na ciężkich glebach

Napisał  Sie 15, 2018

Ciężkie kultywatory zębowe (głębosze) stosowane do spulchniania warstw gleby, do których nie docierają tradycyjne maszyny uprawowe takie jak pługi, kultywatory czy brony talerzowe, wpływają znacząco na poprawę kultury gleby. W efekcie możemy uzyskać lepsze plony.

Ciężki sprzęt stosowany obecnie na polach przyspiesza w dużej mierze uprawę roli. Agregatowanie maszyn zmniejsza liczbę przejazdów ciągników i maszyn uprawowych po polach.

Wadą jest ich ciężar, co powoduje nadmierne ugniatanie, szczególnie głębszych warstw gleby. Dodatkowo w wyniku corocznej orki wykonywanej na tę samą głębokość powstaje tzw. podeszwa płużna – warstwa gleby między warstwą orną a podorną (pod dnem bruzdy), w której dodatkowo przez zatrzymujące się części pyłowe i spławialne zwiększa się zagęszczenie.

W konsekwencji zatyka to kapilary, zmniejszając tym samym ilość dostępnej wody, a także ogranicza wzrost systemu korzeniowego roślin, co powoduje deformację korzeni i zjawisko tzw. selerowatości.

Aby temu zapobiec, stosuje się głębosze – ciężkie kultywatory zębowe zakończone dłutami, wykonujące zabieg głęboszowania średnio na głębokość ok. 60 cm.


Z punktu widzenia agrotechnicznego powinno się taki zabieg przeprowadzać raz na kilka lat na glebach ciężkich, natomiast rzadziej na glebach średnich i lekkich.

Zabiegu tego nie wykonuje się raczej na glebach piaszczystych. Konieczność przeprowadzenia głęboszowania jest uzależniona od zagęszczenia warstwy podornej.

Zabieg, oprócz spulchniania, kruszenia gleby i niszczenia wspomnianej podeszwy płużnej, powoduje polepszenie właściwości fizycznych i biologicznych gleby oraz lepsze dopowietrzenie i przesiąkanie, co w konsekwencji stwarza lepsze warunki do swobodnego rozwoju systemu korzeniowego roślin uprawnych i uzyskania wyższych plonów.

(rup) tl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama