logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama

Jak mieć pewność zakupu legalnego środka ochrony roślin

Napisał  Maj 15, 2017

Najbliższe miesiące to czas intensywnych prac na polach i w sadach, które ściśle związane są z opryskami. Niestety to również czas wzmożonego handlu podrobionymi środkami roślin. Jak mieć pewność, że kupuje się legalne produkty do ochrony roślin?

Przede wszystkim można je nabyć na terenie kraju w sklepach stacjonarnych lub internetowych posiadających zezwolenie na sprzedaż środków ochrony roślin wydane przez Wojewódzki Instytut Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ponadto legalne środki ochrony roślin:
- są zarejestrowane w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- zawierają etykietę w języku polskim w przeciwieństwie do środków podrobionych, które najczęściej posiadają etykietę w języku obcym,
- kupując środek ochrony roślin z pewnego źródła otrzymujesz fakturę VAT, która służy za dowód zakupu,

Warto pamiętać, że legalne środki ochrony roślin zanim zostały dopuszczone do sprzedaży, przeszły wiele lat badań i testów po to, aby plony były bezpieczne. W przypadku, gdy taki środek nie zadziała, mimo poprawnego użycia, można złożyć reklamację.

Decydując się na stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin, które najczęściej są podróbkami, wiele się ryzykuje, a jeszcze więcej można stracić:
- utratę plonów - nielegalne środki zawierają nieprzebadane substancje o nieznanym wpływie na rośliny. Mogą nie zadziałać, a w skrajnych przypadkach spalić rośliny;
-  utratę dotacji unijnych: stosowanie nielegalnych środków jest niezgodne z prawem, a nieprawidłowości łatwo ustalić podczas wyrywkowej kontroli, a to oznacza utratę dotacji unijnych i certyfikatów;
- utratę odbiorców.

Co również istotne, nie tylko za stosowanie, ale nawet za samo posiadanie podrobionych środków ochrony roślin grozi odpowiedzialność karna. Zazwyczaj zawierają one nieznane lub zakazane substancje chemiczne, które mogą trwale zanieczyścić wodę i glebę, a tym samym zaszkodzić naszemu zdrowiu i zdrowiu najbliższych.

Nielegalne środki ochrony roślin:
- nie są zarejestrowane w Polsce,
- często etykieta produktu jest w obcym języku,
- nie otrzymasz potwierdzenia zakupu - faktury VAT,
- jeżeli środek nie zadziała lub stracisz plony zostaniesz sam z problemem,
- stracisz dotacje i certyfikaty,
- pozostałości w plonach to utrata zaufania do Ciebie jako producenta żywności.

(rpf) źródło: PSOR

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia