logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama

PIORIN: Plantacjom rzepaku ozimego zagraża pryszczarek kapustnik

Napisał  Maj 16, 2017

Na plantacjach rzepaku ozimego w zachodnich i południowych województwach pojawił pryszczarek kapustnik.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa uaktywniła komunikaty dla województw opolskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego w związku z obecnością pryszczarka kapustnika w rzepaku ozimym.

Wylot muchówek pryszczarka kapustnika następuje najczęściej w początkach kwitnienia rzepaku. Owad ma znaczenie gospodarcze w powiązaniu z chowaczem podobnikiem, który ułatwia mu składanie jaj w łuszczynach. Łuszczyny rzepaku opanowane przez pryszczarka kapustnika przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, kurczą się i przedwcześnie pękają. Skutkiem tego jest osypywanie się nasion.

Do oceny liczebności pryszczarka kapustnika wykorzystuje się metodę czerpakowania (strząsania). Obserwacje przeprowadza się w okresie kwitnienia w godzinach rannych lub wieczornych, kiedy muchówki są mało ruchliwe. W tym celu analizujemy, w zależności od wielkości pola od 100 do 150 roślin pobierając je w różnych punktach wybierając losowo po 10 sztuk. Do wybranych roślin podsuwa się krawędź czerpaka, a następnie szybkim ruchem przechyla się roślinę do czerpaka i kilkakrotnie potrząsa. Do badanych roślin należy podchodzić bardzo ostrożnie, tak by nie spłoszyć muchówek. Należy obliczyć średnią liczbę muchówek na 1 roślinie.

Przy słabym wystąpieniu chowacza podobnika próg szkodliwości wynosi jeden pryszczarek kapustnik na jednej roślinie, natomiast przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika jeden pryszczarek kapustnik na 3-4 rośliny. Wartością progową jest również stwierdzenie średnio pięciu uszkodzonych łuszczyn na jednej roślinie.

Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych. Do oprysku można wykorzystać środki na bazie zeta-cypermetyny, beta-cyfltryny, deltametryny, etofenproksu i bifentryny, np.: Alpha-Gold 100 EC, Alfazot Extra 100 EC, Ammo Super 110 EW, Bulldock 025 EC, Decis 2,5 EC, Decis Mega Dursban 480 EC, Fastac 100 EC, Fury 100 EW, Golden Alpha 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS, LambadaCe Z 050 CS, Mavrik 240 EW, Minuet 100 EW, Mospilan 20 SP, Patriot 100 EC, Pilar-Alfacypermetryna 100 EC, Pilar-Lambada-Cyhalotryna 050 CS, Proteus 110 OD, Rage 100 EW, Roztoczol Extra 050 CS, Sherpa 100 EC, Talstar 100 EC, Titan 100 EW lub Trebon 30 EC. Wymienione środki działają również na chowacza podobnika. 

Po przeprowadzeniu pierwszego oprysku należy jeszcze monitorować uprawę, gdyż niekiedy jeden zabieg chemiczny jest niewystarczający.

(rup)

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia