partnerzy portalu

reklama
Problem szarej pleśni w uprawie truskawki pixabay,com

Problem szarej pleśni w uprawie truskawki

Napisał  Maj 19, 2017

Plantacje truskawek atakuje szara pleśń. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność.

Szara pleśń powoduje gnicie owoców truskawek. Objawy tej choroby można zaobserwować na pąkach, kwiatach, owocach, rzadziej na liściach i łodygach. W sprzyjających warunkach atmosferycznych może spowodować straty sięgające nawet połowy upraw.

Kontrolę zdrowotności truskawek w celu oceny stanu fitosanitarnego należy przeprowadzać regularnie od początku kwitnienia do końca zbioru owoców. Pierwsze objawy mogą być widoczne już w okresie kwitnienia, ale najczęściej występują na zielonych jeszcze owocach w postaci brązowobrunatnych plam. Na dojrzałych owocach pojawia się rozległa zgnilizna, która szybko pokrywa się szarym nalotem. Najbardziej podatnymi na chorobę odmianami są Albion, Kent, Onebor, Pegasus i Senga Sengana.

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin należy wykonywać zapobiegawczo lub interwencyjnie odpowiednio dobierając fungicydy. Liczbę zabiegów należy uzależnić od podatności odmiany i warunków atmosferycznych. Do oprysków można wykorzystać fungicydy Folpan, Mythos, Polyversum, Pomarsol Forte, Rovral Flo, Sadoplon, Signum, Switch, Teldor lub Thiram Granuflo.

(rup)

reklama reklama reklama reklama
reklama