SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

29.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
Bez orki: uprawa pasowa to mniejsza powierzchnia uprawy i wyższe plony fot. OkiemRolnika.pl

Bez orki: uprawa pasowa to mniejsza powierzchnia uprawy i wyższe plony

Napisał  Sie 22, 2017

Zwolennicy pasowej uprawy gleby zapewniają, że łączy ona w sobie najlepsze cechy rolnictwa zrównoważonego z intensywną produkcją, zapewniając doskonałe warunki do rozwoju roślin o różnych potrzebach i zwiększając efektywne wykorzystanie powierzchni pola.

Metoda ta charakteryzuje się tym, że do uprawy przeznacza się jedynie wąskie pasy gleby, pozostawiając międzyrzędzia nieuprawione.

Jest systemem bezorkowym, a to oznacza, że polega wyłącznie na spulchnianiu gleby. Taki system uprawy, ze względu na uproszczoną technikę siewu i uprawy, pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz zachować odpowiednie terminy siewu, co szczególnie istotne jest w czasach nieprzewidywalnych warunków pogodowych.

Celem każdej uprawy jest uzyskanie jak najwyższego plonu dobrej jakości. Jest to możliwe, gdy roślina wykształci głęboki i silny system korzeniowy.

Może wówczas lepiej rozwijać się ze względu na ułatwione pobieranie wilgoci i składników pokarmowych z gleby, co istotne jest zwłaszcza podczas suszy.

Ale również w okresach dużych opadów deszczu nadmiar wody zostaje szybciej odprowadzony dzięki temu, że gleba jest łatwiej przepuszczalna. Oczywiście zmniejsza to tym samym podatność gleby na erozję.

Uprawa pasowa pozwala zwiększyć plony do 10% przy jednoczesnym zmniejszeniu uprawianej powierzchni nawet o 80%. Istotne jest również to, że niektóre agregaty uprawowo-siewne mogą wykonanać za jednym przejazdem wszystkie zabiegi związane z uprawą gleby i siewem.

Jak pisaliśmy powyżej opcjonalnie możemy w tym samym przejeździe aplikować również nawozy mineralne.

(rup)

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama