fbpx
Uprawa bez pługa ma coraz większą grupę zwolenników fot. OkiemRolnika.pl

Bez pługa: uprawa pasowa to mniejsza powierzchnia uprawy i wyższe plony

Napisał  Sty 15, 2022

Zwolennicy pasowej uprawy gleby zapewniają, że łączy ona w sobie najlepsze cechy rolnictwa zrównoważonego z intensywną produkcją, zapewniając doskonałe warunki do rozwoju roślin o różnych potrzebach i zwiększając efektywne wykorzystanie powierzchni pola.

Metoda ta charakteryzuje się tym, że do uprawy przeznacza się jedynie wąskie pasy gleby, pozostawiając międzyrzędzia nieuprawione.

Jest systemem bezorkowym, a to oznacza, że polega wyłącznie na spulchnianiu gleby. Taki system uprawy, ze względu na uproszczoną technikę siewu i uprawy, pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz zachować odpowiednie terminy siewu, co szczególnie istotne jest w czasach nieprzewidywalnych warunków pogodowych.

Celem każdej uprawy jest uzyskanie jak najwyższego plonu dobrej jakości. Jest to możliwe, gdy roślina wykształci głęboki i silny system korzeniowy.

Może wówczas lepiej rozwijać się ze względu na ułatwione pobieranie wilgoci i składników pokarmowych z gleby, co istotne jest zwłaszcza podczas suszy.

Ale również w okresach dużych opadów deszczu nadmiar wody zostaje szybciej odprowadzony dzięki temu, że gleba jest łatwiej przepuszczalna. Oczywiście zmniejsza to tym samym podatność gleby na erozję.

Uprawa pasowa pozwala zwiększyć plony do 10% przy jednoczesnym zmniejszeniu uprawianej powierzchni nawet o 80%. Istotne jest również to, że niektóre agregaty uprawowo-siewne mogą wykonanać za jednym przejazdem wszystkie zabiegi związane z uprawą gleby i siewem.

Jak pisaliśmy powyżej opcjonalnie możemy w tym samym przejeździe aplikować również nawozy mineralne.

(rup)

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.