Program rolnośrodowiskowy: Międzyplon ścierniskowy spełnił swoją funkcję fot. Agro Flash

Program rolnośrodowiskowy: Międzyplon ścierniskowy spełnił swoją funkcję

Napisał  Paź 03, 2017

Międzyplon ścierniskowy lub międzyplon ozimy przez wiele gospodarstw rolnych utożsamiany jest jako przykra konieczność w celu ubiegania się o dopłaty rolnośrodowiskowe.

W myśl obowiązujących przepisów, pierwszy z nich powinien zostać wysiany w okresie od 1 lipca do 20 sierpnia i pozostać na polu do 1 października tego samego roku. Termin siewu w przypadku międzyplonu ozimego to przedział od 1 lipica - 1 października. 15 lutego kolejnego roku to z kolei okres do którego powinien on znajdować się na wybranym stanowisku.

Oznacza to, że w przypadku poplonów ścierniskowych, teoretyczny czas ich uprawy dobiegł końca, w związku z czym rolnicy z czystym sumieniem mogą przygotowywać swoje grunty pod kolejne uprawy.

Konieczność oraz ogromna determinacja rolników zmierzająca do wywiązania się z obowiązku zazieleniania posiadanego areału, sprawia że czasami zapomina się o niezwykle korzystnych właściwościach poplonów.

W zależności od wybranego gatunku roślin zielonych ich korzystne atrybuty mogą ulegać zmianie (np. wzbogacanie gleby w azot dotyczy gatunku roślin motylkowych). Ogólnie rzecz biorąc, uprawa poplonów niesie ze sobą następujące korzyści:

- Wzbogacenie gleby w składniki mineralne

- Zapobieganie wypłukiwaniu składników odżywczych z gleby

- Poprawa aktywności biologicznej gleby

- Spuchlnienie gleby

- Hamowanie rozwoju nicieni, larw oraz szkodliwych patogenów

Ze względu na zalecane terminy siewów zbóż ozimych, najbezpeczniejszym rozwiązaniem po zastosowaniu poplonu jest uprawa roślin jarych. Zmieniające się warunki klimatyczne, a co za tym idzie ciepła i wilgotna jesień oraz łagodniejsze zimy sprawiają, że z całą pewnością wielu rolników zdecyduje się na opóźniony siew.

(arimr) Krzysztof Przepióra

Udostępnij:

Skomentuj