Wydrukuj tę stronę
Pole z zasianymi zbożami ozimymi z widocznymi pierwszymi wschodami fot. Paweł Pąk

Pilnuj zalecanych terminów siewu pszenicy ozimej

Napisał  Wrz 11, 2021

Pszenica ozima jest najczęściej uprawianym oraz najlepiej plonującym gatunkiem zboża na terytorium Polski. Na osiągnięcie jak najlepszych efektów ekonomicznych, składa się wiele czynników, ale klucz do sukcesu znajduje się już na samym początku.

Pierwszym i bardzo ważnym elementem w odpowiedniej agrotechnice tego zboża jest odpowiednio wykonany siew i przestrzeganie jego terminów.

O tym, kiedy zasiejemy pszenice, w dużej mierze decyduje fakt, jaka roślina była wcześniej uprawiana na określonym areale. Co prawda pszenica ozima jest bardzo elastyczna pod względem terminu siewu, ale przestrzeganie harmonogramu, gwarantuje najwyższe powodzenie uprawy.

Ze względu na zróżnicowane warunki klimatyczne, w Polsce wyróżnia się 6 stref optymalnego siewu pszenicy ozimej:

Polska północno zachodnia: 20 września - 5 października

Polska północno-wszchodnia i wschodnia: 15-20 września

Polska zachodnia: 25 września - 5 października

Polska południowo-zachodnia: 25 wrzesień - 16 październik

Polska centralna: 20-30 wrzesień

Polska południowa i południowo-wszchodnia: 20-30 wrzesień

Zachowanie wyżej wymienionych terminów sprawia, że roślina ma odpowiednio dużo czasu na to, aby przygotować się do zimy i osiągnąć odpowiednią fazę rozwojową. Opóźnienie terminu wysiewu, może powodować problemy z przezimowaniem oraz znaczny spadek plonu. 

Decydując się na opóźniony siew, rośliny często nie są w stanie odpowiednio się rozkrzewić, co wiąże się z zimowaniem w fazie 1-2 liści.

W takich okolicznościach, konieczne jest zwiększenie gęstości wysiewu, które w pewnym stopniu zrekompensuje brak krzewienia jesiennego oraz możliwe problemy z krzewieniem się wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu działania mają swoje granice i nie jest w stanie zastąpić krzewienia.

(rup) KP

Udostępnij: