27.8°C

partnerzy:

reklama
WAŻNE! Zmiany klimatu redukują populację trzmieli ⓒ D.Pietra - fotolia.com

WAŻNE! Zmiany klimatu redukują populację trzmieli

Napisał  Paź 07, 2017

Spośród około setki gatunków roślin uprawnych będących podstawą do pozyskiwania żywności na świecie, siedemdziesiąt procent musi być zapylane.

Tymczasem maleje populacja owadów zapylających i w Polsce tempo wymierania pszczół jest zastraszająco wysokie, wynosząc nawet do dwudziestu procent, podczas gdy w ciągu kilku lat populacja trzmieli zmniejszyła się nawet aż o dziewięćdziesiąt procent! Winne temu są środki ochrony roślin, pasożyty, choroby, ale też zmiany klimatu.

Naukowcy z Uniwersytetu Floryda twierdzą, że właśnie zmiany klimatyczne na ziemi negatywnie wpływają na liczebność trzmieli. Zbadali oni trzy gatunki trzmieli żyjące w Górach Skalistych w Kolorado i stwierdzili, że owady nie znajdują odpowiedniej ilości potrzebnego im pożywienia, i w efekcie wymierają.

Paradoksalnie dłuższe i cieplejsze lata pociągają za sobą spadek ilości kwiatów, wybieranych przez trzmiele. Z kolei kwiaty których przez ciepłe lata jest coraz więcej i które wypierają gatunki, które zapylają trzmiele, nie są przez te owady preferowane.

W ostateczności owady z nich korzystają, jednak nie można mówić o trwałej zmianie w jadłospisie. Paradoksalnie, więcej ładniejszych dla człowieka dni oznacza dla trzmieli zmniejszenie się zasobów żywności.  

- W efekcie zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka, spada ilość gatunków owadów zapylających – twierdzi prof. Nora Underwood, współinicjator badań. - Potwierdzają to długookresowe dane, które jednoznacznie łączą z tym zjawiskiem efekty zmian klimatycznych.

Z kolei naukowcy z Suny College w Old Westbury, którzy badali dwa gatunki trzmieli alpejskich, zamieszkujących góry w stanie Kolorado, odkryli, że w ciągu kilku lat skróciły się u tych owadów ssawki, czyli narządy umożliwiające wydobywanie nektaru z kwiatów.

Tym samym trzmiele nie mogą korzystać z kwiatów o wąskich i długich kielichach, będących ich głównym źródłem pokarmu, głodują i umierają. Skrócenie ssawek jest z kolei efektem niedoboru tych kwiatów, spowodowanych zmianami klimatu – coraz cieplejszymi latami.

Trzmiele muszą po prostu korzystać z innych kwiatów, stąd ewolucja ich ssawek, lecz nie jest to dla nich wystarczające i populacja owadów po prostu się zmniejsza.    

Tymczasem w Polsce żyje 29 gatunków trzmieli, dwa dalsze gatunki już wymarły (lub prawdopodobnie wymarły). Czternaście gatunków z tej liczby spotykane jest już rzadziej.

Trzmiele są skuteczniejsze w zapylaniu od pszczół miodnych, bo nie tylko wylatują do pracy w temperaturach niższych od tych, w których pracują pszczoły (już powyżej 10 stopni), ale też zapylają rośliny niedostępne dla pszczół. To właśnie trzmiele zapylają pomidory, ogórki, porzeczki, maliny, brzoskwinie, grusze, czy bób, koniczynę i lucernę.

(rup) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama