SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

29.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
Dlaczego warto zwalczać chwasty już jesienią? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Dlaczego warto zwalczać chwasty już jesienią?

Napisał  Paź 09, 2017

Zboża ozime ze względu na fakt, że chwasty wschodzą w nich zarówno jesienią, jak i wiosną, są o wiele bardziej narażone na zachwaszczenie niż zboża jare. W celu ich ochrony i minimalizacji strat plonów powodowanych przez zachwaszczenie, dobrze jest zdecydować się na przeprowadzenie oprysków już jesienią.

Więkoszośc dostępnych na rynku preperatów, charakteryzuje się długim czasem działania i utrzymują się aż do wiosny. Ponadto zboża, dzięki jesiennemu zwalczaniu chwastów, zyskują lepszą odporność na przemarzanie. Jesienne opryski mogą być ryzykowne jedynie dla zbóz z siewu opóźnionego (po 15 października), ponieważ stresy odczuwalne przez rośliny z powodu zastosowania herbicydu i nadejścia mrozów, mogą doprowadzić do ich większej podatności na wymarzanie.

Gatunkiem, który wykazuje najmniejszą zdolność do ochrony przed jesiennymi chwastami jest pszenica ozima. Mimo to zwalczanie chwastów warto przeprowadzić również w jęczmieniu, pszenżycie i życie.

Zdecydowana większość chwastów ozimych wschodzi w niskiej temperaturze, która wynosi od 2-4 stopni Celsjusza. Mogłoby się wydawać, że w takich okolicznościach, nie są one w stanie odpowiednio się zakorzenić i przezimować. W praktyce dzieje się jednak zupełnie inaczej. Ponadto stanowią one konkurencję dla uprawianych roślin, pobierając z gleby składniki pokarmowe.

Istnieje kilka sposób przeprowadzenia jesiennych zabiegów herbicydowe. Opryski można wykonywać już 3-5 dni po siewie, jak również po wschodach czy od fazy 2-4 liści.

Przystępując do przeprowadzania zabiegów herbicydowych jeszcze przed wschodem roślin, trzeba pamiętać, aby oprysk został wykonany na odpowiednio nawilżoną glebę. Preparat może uszkodzić kiełkujące ziarno i nie powinien mieć z nim kontaktu. Jeżeli w danym roku utrzymuje się jesienna susza, lepiej jest wstrzymać się z opryskiem do momentu wschodów zboża.

Czasami zdarza się, że dana grupa chwastów, uodporniła się na działanie pewnej grupy herbicydów, co wynika z ich stosowania w wielu uprawach. W takich okolicznościach, dobrze jest znać historię zabiegów chemicznych stosowanych na danym areale, przeprowadzać rotację używanych środków oraz przestrzegać zasad odpowiedniego płodozmianu.

(rup) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama