fbpx
Pogoda nie sprzyja rolnikom. Żniwa kukurydziane także opóźnione fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Pogoda nie sprzyja rolnikom. Żniwa kukurydziane także opóźnione

Napisał  Paź 11, 2017

Jesienna aura cały czas doskwiera rolnikom. Duża ilość opadów sprawiła, że w wielu regionach Polski, w dalszym ciągu nie zakończyli oni jeszcze zbiorów ziemniaków i buraków cukrowych. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku żniw kukurydzianych, które w tym roku także są opóźnione.

Zbiory kukurydzy na ziarno, w zależności od regionu, rozpoczynają się na przełomie września i października. W tym roku opóźnienie szacowane jest na około dwa tygodnie - w wielu miejscach pola są zbyt mokre, co uniemożliwia wjazd ciężkiego sprzętu.

Prognozuje się, że tegoroczne plony będą wysokie, jednak największym wyzwaniem rolników będzie przede wszystkim zebranie surowca. Ocenia się, że do tej pory udało się pozyskać 10% ogólnej powierzchni upraw.

Opóźnione żniwa kukurydziane mają miejsce także w gospodarstwie Józefa Szczecińskiego (województwo kujawsko-pomorskie), który w tym roku uprawia kukurydzę na powierzchni 15 hektarów.

– Tegoroczne plony zapowiadają się dobrze, ale ciężko powiedzieć, kiedy zbiory ruszą na dobre. Na dzień dzisiejszy na polu jest bardzo mokro, co uniemożliwia pracę – powiedział gospodarz.

– Dotychczas udało nam się zebrać kukurydzę z powierzchni około trzech hektarów. Obawiam się, że nawet jeśli sytuacja się poprawi, ciężko będzie dosuszyć ziarno, bez poniesienia strat – dodaje.

Problemem dla rolników chcących magazynować ziarno jest fakt, że aktualnie cechuje się ono dużą wilgotnością na poziomie 35-40%, co może generować duże koszty suszenia oraz jego uszkodzenia w trakcie omłotu.

W takich okolicznościach, wielu rolników może zdecydować się na sprzedaż kukurydzy bezpośrednio z pola. Ceny mokrej kukurydzy na giełdach towarowych wynoszą obecnie 370-400 zł/t.

(rup) Krzysztof Przepióra

Udostępnij:

Skomentuj