23.6°C

Coraz większe zainteresowanie uprawą soi w Polsce fot. Fotolia.com

Coraz większe zainteresowanie uprawą soi w Polsce

Napisał  Paź 12, 2017

Uprawa soi w Polsce, mimo że nie jest jeszcze zbyt powszechna, z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W naszym kraju pojawiają się bowiem nowe perspektywy dla uprawy tej rośliny i już wkrótce ogólny areal uprawy soi, może znacząco wzrosnąć.

W przeszłości, w Polsce występował problem ze sprzedażą produkowanej soi, ale na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, które chętnie kupują produkowany surowiec.

Wynika to przede wszystkim z coraz większego popytu w Polsce oraz innych krajach europejskich na soję wolną od GMO.

Jak wiadomo, celem Polski jest opracowanie działań, które prowadziłyby do ograniczenia zapotrzebowania na importowane białko GMO, które aktualnie sprowadzane jest w ilościaciach przekraczających w skali roku 2,3 miliona ton.

Aby do tego doprowadzić, polskie rolnictwo będzie między innymi dążyć do powiększenia areału uprawy stoi na terenie kraju, co wiąże się ze wsparciem i poprawą sytuacji krajowych producentów.

Szacuje się, że średnie plony soi w Polsce, kształtują się w tym roku na poziomie 3 ton z hektara, co sprawia, że jej uprawa jest w tym momencie rentowniejsza niż wszystkie uprawy zbożowe.

Dodatkowym problemem w produkcji soi był dotychczas brak odpowiedniej ochrony plantacji. W ostatnim czasie udało się jednak zarejestrować 10 przeznaczonych dla niej herbicydów, dzięki czemu produkcja stałą się łatwiejsza i tańsza.

(rup) Krzysztof Przepióra

reklama