fbpx
Choroby grzybowe mogą atakować pszenicę już jesienią fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Choroby grzybowe mogą atakować pszenicę już jesienią

Napisał  Gru 22, 2019

Jesienna aura – stosunkowo wysokie temperatury oraz duża ilość wilgoci, a także łagodna zima, mogą stanowić warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się patogenów, które mogą negatywnie oddziaływać na uprawy pszenicy ozimej.

Pszenica ozima jest gatunkiem zboża, który narażony jest na oddziaływanie wielu chorób grzybowych, które obniżają jej plon i jakość ziarna.

Wielkość strat w plonach jest zróżnicowana i zależy od rodzaju choroby i jej nasilenia, co związane jest głównie z warunkami atmosferycznymi.

Bardzo popularną chorobą, która atakuje pszenicę ozimą w okresie jesiennym jest mączniak prawdziwy, który objawia się białym, mączystym nalotem na powierzchni liści. 

Zazwyczaj pojawia się on późną jesienią i zmniejsza powierzchnię zieloną liścia, co powoduje zaburzenia w procesie fotosyntezy oraz odparowywaniu wody z rośliny. W efekcie porażone liście żółkną i zamierają.

Mączniak szczególnie groźny jest w okresie wiosennym, ale również jesienią może powodować spore straty.

W jego eliminacji warto stosować  fungicydy: Amistar 250 SC, Atak 450 EC, Capalo 337,5 EC, Eminent 125 SL, Flexity 300 SC, Joga 250 EC, Mondatak 450 EC, Reveller 280 SC, Zenit 575 EC.

Okres jesienny sprzyja także występowaniu brunatnej plamistości liści. Pojawia się ona zazwyczaj, kiedy występuje wysoka wilgotność powietrza i temperatura oscylująca w okolicy 10-18 sropni Celsjusza. Plamy łączą się ze sobą, liście żółkną, brunatnieją i zasychają.

Do eliminacji choroby służą fungicydy: Acanto 250 SC, Aviator Xpro 225 EC, Chefara 330 EC, Dominic 250 EW, Erasmus 250 EW, Martens 600 SC, Starpro 430 SC, Vandarg 75 WG.

Najgroźniejszą i najpowszechniej spotykaną chorobą pszenicy jest rdza brunatna i ona także może pojawić się na plantacjach w okresie jesiennym. Choroba poraża głównie liście, które atakowane są przez pasożyty rozwijające się tylko w żywych komórkach.

Na a górnej stronie liści widoczne są brunatne brodawki, czasami z jasną obwódką, rozmieszczone nierównomiernie na całej powierzchni.

W celu eliminacji choroby stosuje się fungicydy: Amistar 250 SC, Barclay Propizole EC, Discobol 480 SC, Galileo 250 SC, Input 460 EC, Menara 410 EC, Opera Mac 147,5 SE, Swing Top 183 SC, Wirtuoz 520 EC.

(rup) jp

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!