fbpx
Jesienna orka to lepsze parametry oraz zdrowotność gleby fot. Paweł Pąk

Jesienna orka to lepsze parametry oraz zdrowotność gleby

Napisał  Wrz 04, 2018

Zboża jare są o wiele bardziej narażone na przesuszenie niż zboża ozime. Zmagazynowanie jak największych pokładów wody w glebie podczas zimy, jest kluczowe dla efektywnej uprawy zbóż sianych wiosną.

W celu zatrzymania wody w glebie i uniknięcia jej przesuszenia, orkę pod wiosenne uprawy zbóż, powinno przeprowadzać się jesienią. 

Pozostawienie gleby w tzw. ostrej skibie, sprzyja zatrzymaniu wody, a działanie mrozu, zamarzanie i rozmarzanie ziemi, wpływa na poprawę struktury gleby, która w znacznie mniejszym stopniu narażona jest na przesuszenie.

Ponadto jesienna orka skutecznie niszczy szkodliwe agrofagi roślin uprawnych.

Przedzimowa orka powinna zostać przeprowadzona na pełną głębokość - 20-25 cm, w momencie zanim gleba zacznie zamarzać.

Zabieg ten najlepiej wykonać z pogłębiaczem, co pozwala na zniszczenie niekorzystnej dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin podeszwy płużnej.

Podeszwa płużna tworzy się gdy nie wykonujemy orki na tej samej głębokości. Objawy jej możemy zaobserwować gdy na polu tworzą się zastoiska wodne, wsiąkanie wody opadowej jest utrudnione co wpływa na zdecydowanie słabiej rozwijanie się systemu korzeniowego roślin uprawnych.

Wykonując orkę, warto też zwiększyć jesienią głębokość warstwy ornej, poprzez wyoranie warstwy podglebia (martwicy).

Nie powinniśmy jednak decydować się na taki krok, jeśli wykonuje orkę pod buraki cukrowe. Siewki są bowiem bardzo wrażliwe na wydobytą na zewnątrz martwicę co ma wpływ na osłabienie wschodów.

Orki zimowej nie powinniśmy wykonywać również na terenach o dużym skosie, które są mocno narażone na wymycie przez wodę.

(rtr)

Udostępnij: