-0.8°C

Opóźniony siew pszenicy może powodować problemy z zimowaniem fot. Paweł Pąk

Opóźniony siew pszenicy może powodować problemy z zimowaniem

Napisał  Lis 28, 2018

Pszenica ozima jest najczęściej uprawianym oraz najlepiej plonującym gatunkiem zboża na terytorium Polski. Na osiągnięcie jak najlepszych efektów ekonomicznych, składa się wiele czynników, ale klucz do sukcesu znajduje się już na samym początku.

 Pierwszym i bardzo ważnym elementem w odpowiedniej agrotechnice tego zboża jest odpowiednio wykonany siew i przestrzeganie jego terminów.

O tym, kiedy zasiejemy pszenice, w dużej mierze decyduje fakt, jaka roślina była wcześniej uprawiana na określonym areale. Co prawda pszenica ozima jest bardzo elastyczna pod względem terminu siewu, ale przestrzeganie harmonogramu siewu zwiększa jej szanse na odpowiednie przezimowanie.

Tegoroczna jesień jest dla rolników niezwykle trudna. Obfite opady deszczu sprawiły, że w wielu gospodarstwach nie zebrano jeszcze plonów z pól, a wjazd ciężkiego sprzętu jest praktycznie niemożliwy.

Ci, którym udało się dokonać zbiorów i przeprowadzić siew zgodnie z harmonogramem, mogą mówić o sporym szczęściu.

Niestety spora część rolników nie zdążyła zachować odpowiednich terminów siewu, przez co rośliny nie miały odpowiedniej ilości czasu na to, aby przygotować się do zimy i osiągnąć odpowiednią fazę rozwojową, a jak wiemy, opóźnienie terminu wysiewu, może powodować problemy z przezimowaniem oraz znaczny spadek plonu. 

Duży wpływ na zimowanie ma też stopniowy spadek temperatur, który sprawia, że rośliny hartują się i przygotowują na nadejście mrozów.

Nawet stopniowe obniżanie się temperatur, sprawia jednak, że rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku i rozwijają się coraz wolniej, co generuje ryzyko, że nie zdążą osiągnąć odpowiedniej fazy rozwojowej.

Oczywiście bardzo istotny wpływ mają też warunki pogodowe i temperatura, ale duże szanse na dobre przezimowanie, pojawiają się w momencie, kiedy roślina osiągnie fazę dwóch liści. Wówczas jest ona wystarczająco silna i nie pobiera już składników pokarmowych z ziarniaka, ale poprzez korzenie zarodkowe. 

(rup) jp

reklama