partnerzy portalu

reklama
Po zbiorach czas na suszenie! fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Po zbiorach czas na suszenie!

Napisał  Lis 25, 2017

Deszczowa jesień i bardzo duża wilgotność praktycznie w każdej części Polski, bardzo mocno komplikuje życie rolnikom.

Ze względu na dużą ilość opadów w tym roku wiele prac jest mocno opóźnionych. Siew, wykopki, zbiór buraków czy kukurydzy - wszystkie te prace wciąż trwają lub dopiero co się zakończyły.

Wygląda na to, że w tym roku szczególnie opóźnione są zbiory kukurydzy.

Wielu rolników decyduje się na sprzedaż ziarna bezpośrednio z pola, ale dla tych, którzy zamierzają magazynować ziarno, zebranie surowca jest jedynie połowicznym sukcesem.

Tak jest między innymi w gospodarstwie Pani Karoliny Kurzyńskiej z miejscowości Głuchowo (województwo Wielkopolskie, powiat poznański), gdzie magazynuje się kukurydzę, która następnie sprzedawana jest jako suche ziarno.

Coraz większy popyt na kukurydzę i pszenicę paszową

W tym roku proces suszenia bardzo mocno rozciąga się w czasie. Rozpoczął się on już 17 października i trwa aż do dnia dzisiejszego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w gospodarstwie Pani Karoliny, kukurydza była uprawiana na areale wynoszącym 155 hektarów, a do tego doszły jeszcze pewne opóźnienia w zbiorach

– Suszarnia jest nasza i znajduje się na naszym podwórzu – relacjonuje Pani Karolina.

– Łącznie mieliśmy w tym roku 155 hektarów kukurydzy. Suszenie rozpoczęliśmy 17 października i na pewno potrwa ono jeszcze do wtorku 28 listopada, ponieważ na placu znajduje się jeszcze około 300 ton – dodaje.

Przy tak dużej ilości surowca, suszenie kukurydzy w gospodarstwie Kurzyńskich trwa praktycznie 24 godziny na dobę.

– Suszarnia zasilana jest zasilana piecem na miał i pracuje praktycznie 24 godziny na dobę.

– Zasyp suszarni to 28 ton na raz. Koszt wysuszenia jednej tony kukurydzy szacujemy na około 15 zł. Na jeden cykl suszenia musimy zużyć około 1 tony miału, a do tego dochodzą jeszcze koszty prądu.

Część kukurydzy w gospodarstwie sprzedawana jest bezpośrednio po zakończeniu procesu, a reszta jest magazynowana aż do kolejnych żniw.

Poniżej wideo przesłane przez Panią Karolinę. Jak widać praca wre!

(rup) KP

reklama reklama reklama reklama
reklama