partnerzy portalu

reklama
Pamiętaj, aby zabezpieczyć pestycydy przed mrozem fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Pamiętaj, aby zabezpieczyć pestycydy przed mrozem

Napisał  Gru 05, 2017

Nadchodząca zima i spadek temperatur sprawiają, że rolnicy muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie w swoich gospodarstwach do kolejnych prac, które rozpoczną się wiosną.

Jedną z czynności, o których nie można zapomnieć przed zimą, jest zabezpieczenie przed mrozem posiadanych w gospodarstwie środków ochrony roślin.

Powinny być one przechowywane w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach i pogrupowane według ich przeznaczenia i toksyczności.

Ważne jest też, aby preparaty znajdowały się w swoich oryginalnych opakowaniach. Jest to ważne również ze względu na fakt, że na etykietach znajdują się ważne informacje dotyczące stosowania i przechowywania substancji.

Według ściśle określonych wymogów, pestycydy nie powinny przechowywane w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza jest niższa niż 0 stopni. 

Wynika to z faktu, że zawierają one substancje czynne, których właściwości zależą m.in. temperatury i wilgotności.

Niskie temperatury mogą wpłynąć na właściwości środków, a co za tym idzie na ich późniejszą skuteczność. W niskich temperaturach nie należy ruszać opakowań z pestycydami, gdyż może to dodatkowo zaostrzyć problemy jakościowe.

Maksymalna temperatura, w której powinno przechowywać się pestycydy to z kolei 30 stopni.

Wilgotność pomieszczenia ma bardzo istotne znaczenie między innymi dlatego, że preparaty znajdują się w różnych postaciach fizycznych. Środki, które znajdują się w postaci sypkiej, lub jako proszek czy granulat mają właściwości higroskopijne i mogą tracić swoje właściwości w przypadku niedokładnego zamknięcia lub nieszczelnego opakowania.

(rup) KP

reklama reklama reklama reklama
reklama