logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama
Pomidor - ulubione warzywo działkowców fot. Tomasz Kodłubański

Pomidor - ulubione warzywo działkowców

Napisał  Gru 19, 2017

Walory odżywcze i smakowe pomidora oraz szeroka przydatność kulinarna sprawiły, że jest jednym z podstawowych warzyw uprawianych na działkach i w ogrodach przydomowych w każdym rejonie Polski. / artykuł sponsorowany

Cechy odmianowe

Pomidor ma wiele odmian różniących się wczesnością, pokrojem i siłą wzrostu roślin, typem liścia oraz wieloma cechami owoców, z których najbardziej widoczne to wielkość, barwa i kształt. W zależności od przeznaczenia plonu, miejsca i typu uprawy, dobiera się odmiany o określonych cechach roślin i owoców.

Od odmian uprawianych w ogrodzie, na użytek własny, oczekuje się zazwyczaj owoców dużych, mięsistych i bardzo smacznych. Inną, bardzo pożądaną cechą roślin, jest odporność w stosunku do pospolitych chorób, w tym najbardziej groźnej zarazy ziemniaka.

Wybrane odmiany do uprawy amatorskiej

Miłośników odmian o bardzo dużych owocach zainteresują dwie odmiany – Gigant (200-250 g) i Faworyt (250-400 g). Są to odmiany bardzo mięsiste i bardzo smaczne. Faworyt ma malinową skórkę, ale czerwony miąższ. Są to jednak odmiany średnio wczesne, a nawet średnio późne i wymagają dobrej ochrony, szczególnie w późniejszym okresie, kiedy zagrożenie chorobami jest większe.

Największym zainteresowanie działkowców zawsze cieszyły się odmiany o malinowej barwie owoców, kojarzonej ze specyficznym, niepowtarzalnym smakiem. W tej grupie odmian pojawiło się wiele nowości, które w porównaniu ze starą odmianą, znaną powszechnie jako Malinowy, charakteryzują się znacznie lepszą jakością owoców. Lepsza jakość dotyczy wyeliminowania cechy silnego żebrowania owocu i dużego rozgałęzionego rdzenia.

Owoce nowych odmian są najczęściej kulistospłaszczone i tylko w niewielkim stopniu żebrowane, a rdzeń w owocach jest najczęściej prosty, średniej wielkości. Zwiększona jest tez mięsistość owoców, a przy tych wszystkich ulepszeniach nie stracono wspaniałego smaku owoców malinowych. Z odmian tego typu należy wymienić Malinowy Ożarowski (owoc 100-120g), Malinowy Henryka F₁ (owoc 180-220 g) i Malinowy Olbrzym (owoc powyżej 200 g). Największe owoce można jednak uzyskać z odmiany Bawole Serce. Owoce mają kształt sercowaty, są duże i ciężkie (200-600 g). Bardzo mięsisty owoc, o barwie malino-różowej skórki i miąższu, ma małe komory nasienne i wspaniały smak.

Inną ciekawą odmianą jest Złoty Ożarowski, o pomarańczowych owocach. Kuliste lub lekko wydłużone owoce o masie około 120 g są mięsiste, gładkie, bez piętki i mają delikatną skórkę.

Atut F₁ – odmiana wczesna, dobrze wiążąca owoce nawet w stresowych warunkach. Owoce o masie 130-150 g, lekko spłaszczone, twarde, intensywnie czerwone, z połyskiem. Są smaczne, dobrze wypełnione, mają dość grube ściany i mały rdzeń. Odmiana Fobos F₁ posiada równie atrakcyjne owoce o podobnych cechach, ale wykazuje przy tym również pewną tolerancję na chłody o raz zarazę ziemniaka.

Cytrynek groniasty – nadaje się do uprawy w tunelu lub w odkrytym gruncie, w miejscach osłoniętych. Owoc drobny (10-13 g), bardzo żółty, bez podatności na pękanie, wyjątkowo trwały, bez skłonności do opadania. Grono pojedyncze lub podwójne, bardzo długie (do 70 cm). Możliwy jest zbiór całych gron, co daje tej odmianie wyjątkową wartość dekoracyjną.

Yellow Pearshaped – odmiana o owocach drobnych, barwy żółtej i gruszkowatym kształcie. Smaczne i soczyste, doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia i konserwowania w całości. Oryginalny kształt owoców zwiększa ich wartość dekoracyjną.
Ciekawą odmianą typu „sherry” jest Koralik. Jest to odmiana samokończąca, ale dość silnie rosnąca, o bardzo małych, kulistych, czerwonych owocach (ok. 8 g). Grona są silnie rozbudowane (30-40 owoców) i stanowią prawdziwa ozdobę rośliny. Koralik uprawiany w donicach może być elementem ozdobnym ogrodu czy tarasu. Rośliny są dość odporne na choroby.

Polecany sposób uprawy

W ogrodach działkowych preferowanym sposobem uprawy pomidora powinna być uprawa przy podporach. Przy tym sposobie uprawy grona z owocami nie leżą na ziemi, lecz swobodnie zwisają na łodydze i są dobrze oświetlone. Sprzyja to równomiernemu wybarwianiu się owoców i zachowaniu lepszej zdrowotności roślin. Rośliny przywiązane do podpór szybciej obsychają po deszczu lub porannej rosie, są lepiej przewietrzane, co zmniejsza ryzyko porażenia chorobami. Taki system pozwala na uprawę odmian pomidorów deserowych o dużych, mięsistych, a zarazem delikatnych i smacznych owocach, ale mogą też być uprawiane odmiany o średniej masie owoców, jak również odmiany typu „cherry” o najdrobniejszych owocach.

Pomidory uprawiane w ogrodzie, dojrzewające na krzaku w pełnym słońcu, są pięknie wybarwione, pachnące i mają niepowtarzalny, prawdziwie „pomidorowy” smak i aromat.
Wszystkie wymienione powyżej nasiona pomidorów oraz nasiona innych warzyw możne kupić w Sklepie Świat Kwiatów - https://sklep.swiatkwiatow.pl/

(rup) artykuł sponsorowany

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia