27.8°C

partnerzy:

reklama
Sześć pokoleń pszenicy w ciągu roku? To możliwe! fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Sześć pokoleń pszenicy w ciągu roku? To możliwe!

Napisał  Sty 04, 2018

Współczesne rolnictwo to przede wszystkim wysoka intensywność. Rolnicy dążą osiągać jak najwyższe wyniki ekonomiczne w możliwie najkrótszym czasie, a świat nauki i badacze intensywnie pracują nad znalezieniem nowych rozwiązań, które mogłyby wnieść przełom do sektora rolnego.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Queensland z Sydney, twierdzą że możliwa jest uprawa aż sześciu pokoleń pszenicy w ciągu jednego roku.

Wszystko to, to efekt testów i kombinacji sztucznych środowisk w połączeniu z intensywnym, dziennym stosowaniem światła LED.

W ciągu roku, naukowcom udało się zebrać sześć pokoleń pszenicy chlebowej, pszenicy durum, jęczmienia, grochu i cieciorki oraz cztery pokolenia rzepaku.

– Ludzie uważali, że być może uda się wyhodować rośliny w tak szybkim cyklu, ale będą one mniejsze, mało wydajne i będą posiadać tylko kilka nasion. W rzeczywistości nowa technologia tworzy rośliny, które wyglądają lepiej i są zdrowsze niż te, które uprawiane są w warunkach naturalnych – powiedział Brande Wulff z John Innes Centre w Norwich, który wchodzi w skład międzynarodowego zespołu badawczego.

Wulff uważa, że rośliny uprawiane za pomocą techniki szybkiego wzrostu, powinny być uprawiane w warunkach polowych za około 10 lat.

(rup) KP, FWI

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama