SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

22.4°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
Sześć pokoleń pszenicy w ciągu roku? To możliwe! fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Sześć pokoleń pszenicy w ciągu roku? To możliwe!

Napisał  Sty 04, 2018

Współczesne rolnictwo to przede wszystkim wysoka intensywność. Rolnicy dążą osiągać jak najwyższe wyniki ekonomiczne w możliwie najkrótszym czasie, a świat nauki i badacze intensywnie pracują nad znalezieniem nowych rozwiązań, które mogłyby wnieść przełom do sektora rolnego.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Queensland z Sydney, twierdzą że możliwa jest uprawa aż sześciu pokoleń pszenicy w ciągu jednego roku.

Wszystko to, to efekt testów i kombinacji sztucznych środowisk w połączeniu z intensywnym, dziennym stosowaniem światła LED.

W ciągu roku, naukowcom udało się zebrać sześć pokoleń pszenicy chlebowej, pszenicy durum, jęczmienia, grochu i cieciorki oraz cztery pokolenia rzepaku.

– Ludzie uważali, że być może uda się wyhodować rośliny w tak szybkim cyklu, ale będą one mniejsze, mało wydajne i będą posiadać tylko kilka nasion. W rzeczywistości nowa technologia tworzy rośliny, które wyglądają lepiej i są zdrowsze niż te, które uprawiane są w warunkach naturalnych – powiedział Brande Wulff z John Innes Centre w Norwich, który wchodzi w skład międzynarodowego zespołu badawczego.

Wulff uważa, że rośliny uprawiane za pomocą techniki szybkiego wzrostu, powinny być uprawiane w warunkach polowych za około 10 lat.

(rup) KP, FWI

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail