logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
reklama
Mniej pestycydów – zdrowsze środowisko naturalne fot. Paweł Pąk

Mniej pestycydów – zdrowsze środowisko naturalne

Napisał  Sty 06, 2018

W ramach programu EcoPhyto 2018, który dobiega końca, rząd francuski zaplanował zmniejszenie o 70% zużycie pestycydów w rolnictwie w okresie od 2008 do 2018 roku.

Jeszcze w 2008, Francja zajmowała trzecie miejsce na świecie i pierwsze w Europie w sprzedaży pestycydów z całkowitym wolumenem 74.100 ton sprzedanych pestycydów.

Po roku 2011 występuje stała tendencja spadkowa w użyciu wszystkich typów pestycydów szczególnie środków grzybobójczych i herbicydów których łączna sprzedaż spadła z poziomu 61.240 ton w roku 2012 do 39.600 ton w roku 2016.

Zaobserwować można także stały spadek sprzedaży silnych środków owadobójczych spowodowany w dużej mierze protestami pszczelarzy którzy zauważają ich niekorzystny wpływ na kolonie pszczół.

Duży spadek sprzedaży środków grzybobójczych, zwłaszcza zawierających miedź i siarkę, jest konsekwencją znacznego zmniejszenia światowych zasobów tych pierwiastków na świecie.

Tendencja spadkowa w użyciu pestycydów jest pozytywna jednak trzeba pamiętać, że na rynek produktów fitosanitarnych stale wchodzą nowe produkty zawierające znacznie silniejsze substancje aktywne które mogą być stosowane w mniejszych dawkach.

Oprócz programu EcoPhyto 2018, Rząd francuski ogłosił bardziej szczegółowy plan międzyresortowy zmniejszenia zagrożenia związanego z użyciem 47 najbardziej szkodliwych pestycydów będących składnikami produktów dostępnych w sprzedaży dla rolników.

Głównym założeniem tego planu była redukcja o 70% całkowitej sprzedaży najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia substancji do końca roku 2015. Program EcoPhyto 2018 konsultowano m.in z rolnikami, producentami nawozów, naukowcami, członkami parlamentu i organizacjami pozarządowymi.

Plan ten zakładał:
- szkolenia na dużą skalę wśród rolników co do właściwości, zasad stosowania i zagrożeń pestycydów. Plan przewidywał objęcie szkoleniami oraz nadzorem ponad 3 tys. rolników prowadzących gospodarstwa pilotażowe.
- zintensyfikowanie badań naukowych nad metodami bardziej ograniczonego stosowania pestycydów. Dobrym przykładem są w tym przypadku prace naukowców nad zredukowaniem ilości środków owadobójczych poprzez ograniczenie wielkości dawek stosowanych do oprysków na polach.
- nadzór w czasie rzeczywistym nad chorobami i szkodnikami upraw by skutecznie ostrzegać rolników przed pierwszymi oznakami występowania chorób oraz właściwie dobrać zastosowanie odpowiednich środków zapobiegających. W tym przypadku ministerstwo chce bezpłatnie dostarczać rolnikom biuletyn bieżących zagrożeń.
- podjęcie działań w zakresie zmniejszenia zastosowania pestycydów w sferach pozarolniczych, w tym w parkach i ogrodach miejskich czy w szkółkarstwie.
- propagowanie odmian roślin mniej zależnych od pestycydów i dążenie do zwiększania udziału tych odmian w rolnictwie.

Program był oparty o badania naukowe. Od ponad 7 lat naukowcy francuscy z uniwersytetu w Angers wykazują, że skuteczność środka owadobójczego zależy od metabolizmu owadów. Inaczej mówiąc, uaktywnienie takich białek jak kinaza czy fosfataza w organizmie owada może zwiększyć moc działania pestycydu przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki. Środkiem który uaktywni białka metaboliczne owadów będą wirusy które w tym wypadku będą działały jak środek owadobójczy.

Plan który w pierwszych trzech latach kosztował do 2016 r. 490 mln euro jest finansowany w 90% przez budżet państwa oraz w 10% przez połączone Narodowe Biuro ds. Wody i Zasobów Wodnych (ONEMA) oraz Narodowy Instytut Badań Rolniczych (INRA).

(rup) Tomasz Kodłubański / Tekst napisany na podstawie materiałów udostępnionych przez Ministerstwo Rolnictwa Francji oraz na podstawie opracowań INRA.

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia