SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
Rolnictwo na świecie: zimna aura opóźnia sezon kukurydziany w RPA fot. Tomasz Kadłubański

Rolnictwo na świecie: zimna aura opóźnia sezon kukurydziany w RPA

Napisał  Sty 07, 2018

Przewidywania pogodowe w części zachodniej RPA pokazują, że spora część areału kukurydzy była posadzona w dosyć niekorzystnych warunkach pogodowych.

Susza dotknęła regiony Victoria West i Middelburg w okresie sadzenia, czyli od końca listopada do połowy grudnia, tej popularnej od kilkunastu lat w Republice Południowej Afryki rośliny.

Frank Wiesma, producent kukurydzy z Nieu Bethesda mówi, że akurat udało mu się posadzić roślinę w pierwszej połowie grudnia gdy w tym regionie było sporo opadów, ale obecnie czeka na więcej opadów tak by wzrost roślin był zdecydowanie szybszy podczas reszty okresu wegetacji.

- Potrzebuję przynajmniej 60 mm deszczu by kukurydza lepiej się rozwijała – mówi Frank – Moim zdaniem ci producenci, którzy już mocno spóźnili się z sadzeniem bez takiego poziomu opadów deszczu nie będą w stanie posadzić roślin albo jeśli posadzą to nie zbiorą dobrej jakości plonów.

Część rolników już myśli o posadzeniu słonecznika zamiast kukurydzy z powodu braku nawodnienia gleby. Sadzenie słonecznika w RPA odbywa się do połowy stycznia.

W regionie Bloemfontein sadzenie soi i kukurydzy zostało zakończone, ale z kolei na plantacjach w regionach położonych bardziej na wschód kraju rośliny ucierpiały z powodu sporych chłodów w drugiej połowie listopada. W regionie Natal kukurydza została posadzona na ponad 70 % areału o trzy cztery tygodnie później niż zazwyczaj z powodu braku opadów deszczu.

- Gdyby nie zimno jakie panowało nad ranem i wieczorem udałoby się posadzić około 90% areału w naszej i sąsiednich wioskach – tłumaczy Clive Jonkers gospodarujący na areale ponad 250 ha w regionie Natal – w godzinach wieczornych było nawet minus 5-7 stopni, a o 6 rano minus 2-3 stopnie Celsjusza, co powodowało, że nie można było kontynuować prac polowych – dodaje

Ponad 80% całego areału kukurydzy i soi zostało wysadzonych w południowych stanach kraju oprócz bardziej wysuniętego na wschód regionu Mkuze gdzie lokalne chłody i susze spowodowały opóźnienia w sadzeniu dochodzące do 30 dni.

(rup) Tomasz Kodłubański / źródła własne

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail