SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
1/2

Rzepak w styczniu 2018 - relacja z pola

Napisał  Sty 09, 2018

Z obserwacji dokonanej na polach rzepaku posianego w 2017 widać, że cały okres jesieni roślina rozwijała się bez większych zakłóceń.

Rośliny uprawiane na polach w woj łódzkim mają rozbudowaną masą liściową wytworzoną jesienią, mocno ukorzenione i z nisko osadzonymi liśćmi. Taki rozwój roślin daje większą szansę na przetrwanie do wiosny.

Problemem jest brak pokrywy śnieżnej, co wystawia rzepak na działanie minusowych temperatur szczególnie nad ranem i w nocy. Niebezpieczne są, z powodu braku śniegu porywy zimnego i suchego wiatru.

- Jak widać dzisiaj rano jest spory mróz, a nie ma śniegu - mówi Stanisław Wrągowski uprawiający rzepak w woj. łódzkim. Osadzająca się na liściach szadź w połączeniu z niską temperaturą, to dosyć niekorzystne dla wegetacji roślin, która może zwolnić lub całkowicie się zatrzymać. Na szczęście prognozy mówią, że te niskie temperatury utrzymają się tylko przez 2-3 dni. Ja przygotowałem rośliny do zimy z myślą, że rzepak nie może utracić wody więc jestem spokojny co do dalszego wzrostu i jakości korzenia i liści.

Rzeczywiście rośliny na polu są dobrze rozwinięte i mają ładną rozetę liści.

- Rośliny mają od 4 do 6 liści, a sama roślina ma sporo suchej masy, co ułatwia przetrwanie mrozów - dodaje Wrągowski. Stożek wzrostu jest niezbyt wysoko ponad powierzchnią gleby. Także korzeń jest dosyć głęboko w glebie więc rośliny będą miały lepszy dostęp do wody.

Kluczowe jest także by plantacja rzepaku było wolna od chwastów, które trudno zwalczyć wiosną - tobołki polne, tasznik pospolity, miotła zbożowa czy perz zubażają glebę w sąsiedztwie roślin rzepaku

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail