SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
reklama
Niedobór wody zagraża uprawom zbóż w środkowych stanach USA fot. Tomasz Kodłubański

Niedobór wody zagraża uprawom zbóż w środkowych stanach USA

Napisał  Sty 13, 2018

Don Redman tak jak wielu farmerów gospodarujących na rozległych połaciach żyznego północnego Texasu w roku 2017 zebrał udany plon zbóż. Jego farma położona jest na zachód od miasta Topeka.

Dorodne kłosy dobrze wyrośniętej i dobrej jakości pszenicy gwarantują, że sprzeda cały plon za dobrą cenę. Don ma jednak inne poważne zmartwienie, które rzutuje na przyszłość jego farmy oraz plonów.

- To radość podszyta smutkiem – przyznaje Don. Niestety w naszym regionie stanu zaczyna brakować wody by zabezpieczyć właściwą wegetację roślin. Zbiorniki wodne i studnie głębinowe są na wyczerpaniu, a ja i inni farmerzy staramy się skupiać na jakości upraw oraz próbujemy skorzystać jeszcze z tej wody jaka jest dostępna.

Wodę spod ziemi drenuje nie tylko intensywna uprawa na tysiącach hektarów, ale także zakłady przemysłowe z odległej o 200 km stolic stanu.

- Jeżeli nic się nie zmieni to nie pomogą nawet ingerencje genetyczne w rośliny – przekonuje Don. W tym roku zebrałem ok. 40 kwintali pszenicy o bardzo dobrych parametrach piekarniczych z 1 ha ziemi. To pszenica o lepszej odporności na choroby i szkodniki, a także bardziej wytrzymała na suszę. Jest to wynik już tylko zmian genetycznych w poszczególnych odmianach pszenicy jakie zostały dokonane. Jednak wydaje mi się, że doszliśmy do kresu możliwości udoskonalania DNA rośliny. Dalszy niedobór wody spowoduje gwałtowny spadek jakości i ilości zebranych zbóż.

W podobnej sytuacji co Don Redman są również farmerzy z południowego Teksasu oraz z sąsiedniego Nowego Meksyku.
Średni plon pszenicy w stanie Kanzas w tym roku wyniósł ponad 3 tony z ha i nie jest to wynik zbliżony nawet do lepszych po roku 2000. Natomiast zwiększyła się wielkość areału uprawy w tym stanie o 7% w stosunku do areału zasiewu pszenicy w stosunku do roku 2012.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail