18.4°C

partnerzy:

reklama
1/4

Konferencje Zimowe Syngenta 2018: Elatus Era nowa jakość w ochronie fungicydowej zbóż

Napisał  Lut 09, 2018

Maksymalne wykorzystanie potencjału genetycznego odmian zbóż jest podstawą współczesnego rolnictwa. Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów nie jest jednak możliwe bez odpowiedniej agrotechniki. Kluczowe znaczenie mają takie aspekty jak termin siewu, rodzaj nawożenia, czy odpowiednio dobrane środki ochrony roślin.

Temat ochrony roślin i innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie był jednym z tematów przewodnich konferencji Syngenty, która odbyła się 8 lutego 2018 roku w Wieńcu-Zdroju i była kolejną odsłoną cyklu Konferencji Zimowych organizowanych przez jednego ze światowych liderów dostarczających rozwiązania dla rolnictwa.

Podczas spotkania szwajcarskie przedsiębiorstwo zaprezentowało swoje nowości - Moddus i Moddus Start służące do regulacji wzrostu zbóż oraz Elatus Era, który wprowadza całkowicie nową jakość w ochronie fungicydowej.

Jest to środek, który może być stosowany we wszystkich gatunkach zbóż - pszenicy jarej i ozimej, jęczmieniu ozimym i jarym, pszenżycie ozimym oraz życie. Elatus Era pozwala chronić uprawy przed występowaniem takich chorób jak septorioza paskowana liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści, rdza brunatna, rdza żółta i fuzarioza kłosów w przypadku pszenicy, pszenżyta oraz żyta oraz plamistość siatkowa, rynchosporioza, ramularia, fuzarioza czy rdza w przypadku jęczmienia.

Chorobami, które w największym stopniu atakują „serce rośliny”, czyli liść flagowy jest rdza oraz septorioza. Warte podkreślenia jest to, że w początkowym stadium choroby ciężko jest dostrzec objawy gołym okiem, a już na tym etapie mogą one wyrządzić spore zniszczenia wewnątrz rośliny. Liść flagowy odpowiada za 50% plonu, dlatego konieczna jest odpowiednia ochrona przed patogenami.

Elatus Era to kompletne rozwiązanie w ochronie zbóż ze względu na zawartość dwóch niezwykle mocnych substancji aktywnych - Solatenolu oraz Protiokonazolu. Solatenol bardzo szybko wchłania się w warstwę woskową i tkankę liścia, po czym stopniowo przemieszcza się w jego głąb, zapewniając mu długotrwałą ochronę. Dzięki temu blaszka liściowa ma zapewnioną kompletną ochronę, a dodatkowo substancja chroni przed powstawaniem nowych przyrostów.

Solatenol jest w stanie chronić liście rośliny nawet przez 40 dni, co potwierdzają badania przeprowadzone przez niezależny brytyjski instytut badawczy ADAS, a jego skuteczność w zwalczaniu septoriozy wynosi aż 80%.

Elatus Era to także duża elastyczność. Nie dość, że środek może być stosowany praktycznie dla każdego gatunku zboża, to można stosować go od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31-69) - w przypadku pszenicy, żyta i pszenżyta oraz od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31-59) jeżeli chodzi o jęczmień.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć także części dyskusyjnej, podczas której uczestnicy mogli wymienić poglądy oraz skorzystać z porad ekspertów Syngenty.

(rup) Krzysztof Przepióra

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama