logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15°C

1/15

Zimowe koszenie łąk u Konrada Kuśmierka na Pomorzu

Napisał  Lut 28, 2018

2017 rok można uznać za dobry pod względem plonowania – w większości gospodarstw zbiory kształtowały się na wysokim poziomie. Niestety wielu rolników nie mogło w pełni cieszyć się z takiego obrotu spraw, ponieważ w wielu regionach Polski pojawiły się problemy z przeprowadzeniem prac polowych.

Wszystko za sprawą dużej liczby opadów w okresie jesiennym, które destabilizowały terminy siewu ozimin, zbioru ziemniaków, buraków oraz żniw kukurydzianych.

Cały czas otrzymujemy od Was sygnały o trwających pracach, które powinny zostać zakończone kilka miesięcy temu. Fakt, że odbywają się one w ogóle, jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki temu, że nad Polską pojawiła się fala mrozów, która sprawiła, że wjazd na pola i łąki jest wreszcie możliwy.

Konrad Kuśmierek z miejscowość Łąkoć (gmina Miastko, województwo pomorskie), od trzech lat gospodaruje na 145 hektarowym gospodarstwie (80 hektarów gruntów własnych i 65 hektarów gruntów pochodzących z dzierżaw), które przejął po rodzicach.

25-letni rolnik zajmuje się hodowlą bydła mlecznego oraz opasowego, dlatego część obszaru jego gospodarstwa zajmują użytki zielone.

Trudne warunki atmosferyczne na Pomorzu sprawiły, że rolnik dopiero pod koniec lutego zdecydował się na koszenie traw.

– Trudne i ciężkie warunki pogodowe, które pojawiły się jesienią zeszłego roku sprawiły, że dopiero teraz można wykonać część prac. Dzięki niskiej temperaturze wreszcie można wjechać na łąki, na których dotychczas było bardzo mokro – poinformował Kuśmierek, przesyłając zdjęcie ze zbioru paszy.

Konrad przesłał do nas zdjęcia podsumowujące cały rok pracy w Jego gospodarstwie, które możecie obejrzeć w załączonej > galerii <

(rup) Krzysztof Przepióra

reklama