fbpx
Włochy: niekorzystna pogoda niszczy plony © Cesare Palma - fotolia.com

Włochy: niekorzystna pogoda niszczy plony

Napisał  Mar 04, 2018

We Włoszech jest mniej wina, oliwy i miodu - taki bilans przedstawili rolnicy podkreślając, że znaczny spadek produkcji to przede wszystkim rezultat niespodziewanych zmian w pogodzie poprzedniego lata, głównie rekordowej, wielotygodniowej suszy.


Miodu w ulach jest o połowę mniej, o jedną czwartą niższa będzie w tym roku produkcja wina, a oliwy będzie mniej o 11 proc.

Tegoroczna produkcja włoskiego miodu jest jedną z najniższych w ciągu 35 lat. Ubiegłoroczne winobranie było zaś jednym z najskromniejszych w powojennej historii Włoch. Produkcja wina jest mniejsza o 26 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Ucierpiały też mocno jabłonie. Zbiory jabłek były mniejsze o prawie jedną czwartą. Na przykład w Trydencie na północy kraju zebrano o 60 proc. mniej owoców.

Jednak włoskie kłopoty z anomaliami pogodowymi trwają dalej. Obecnie nawet na południu Półwyspu Apenińskiego w Apulii na polach leży zmrożony lód. W niektórych miejscach temperatura spadła do -4 °C.

Sadownicy obawiają się o stan wczesnych owoców pestkowych, czy wczesne warzywa. Mrozy mogą mieć niekorzystny wpływ na produkcję grochu, bobu, ziemniaków, melonów czy sałaty.

Najgorzej jest w regionie Brindisi, Latiano i Ostuni grdzie mróz uszkodził kwiaty migdałowców oraz drzewek morelowych i nektaryn.

(rup) Tomasz Kodłubański

Udostępnij:

Skomentuj