partnerzy portalu

reklama
Marzena Kawulska: liczę na dobry plon warzyw i lepsze zyski fot. Tomasz Kodłubański

Marzena Kawulska: liczę na dobry plon warzyw i lepsze zyski

Napisał  Mar 12, 2018

Dla takich rolników jak Marzena Kawulska z woj. łódzkiego, która uprawia warzywa wczesne na niewielkim areale ziemi, bardzo dobry urodzaj oraz jednocześnie niskie ceny sprzedaży warzyw na rynkach hurtowych to prawdziwy problem.

- Sprzedajemy warzywa na rynku Zjazdowa w Łodzi. To najbliższe nam miejsce gdzie rolnicy nie mający wielkich ilości warzyw mogą sprzedać zebrane plony. W przyszłym sezonie mniejsi plantatorzy również prawdopodobnie nie zarobią takich pieniędzy na jakie liczyli gdy zaczynał się sezon – mówi rolniczka.

M. Kawulska na areale ponad 10 hektarów uprawia warzywa paprykę, kapustę wczesną ogórki, a także na jesieni brokuły i kalafior. Ponadto na obszarze 2 ha gospodarstwa w Łęce rolniczka uprawia zboża.

- Poprzedni sezon był dla mojego gospodarstwa przełomowy. Postawiłam na nowe odmiany: ogórki – Sonate F1, papryka – Spartacus F1, a także odmiany kapusty wczesnej – Gregorian F1, Gazela F1 i bardzo dobra odmiana Tucana F1. Plony z tych odmian były wyśmienite, co zresztą było widać pod tunelami gdzie znajduje się papryka. Muszę dodać, że w zeszłym sezonie nie stosowałam oprysków na paprykę, a mimo to rośliny wspaniale się rozwijały – mówi z dumą M. Kawulska.

- W ostatnich latach sadziłam odmianę kapusty wczesnej Jetma F1. W tym roku chyba zrezygnuję ponieważ miałam problemy z tą odmianą. Nie dość, że liście przy główkach bardzo odstają to na dodatek główki są znacznie mniejsze, a procentowo ilość nasion, które wschodzą systematycznie maleje. Porównując odmianę Jetma F1 z odmianą Tucana F1 muszę powiedzieć, że ta druga znacznie lepiej przyjęła się w moim gospodarstwie - dodaje plantatorka.

Gospodyni planuje posadzić w tym roku na areale 1,5 ha ogórki - obok odmiany Mirabelle także odmianę Sonate F1.

- Odmianę ogórków Mirabelle sadziłam już przez dwa ostatnie sezony. To dobra odmiana ogórka jednak w tym roku postanowiłam posadzić odmianę ogórka grubo brodawkową.Sonate F1 posiada podwyższoną odporność na mączniaka rzekomego, co pozwala na zdecydowanie mniejszą ilość oprysków, oraz wydłuża okres zbiorów. W minionych latach wiele plantacji plonowało od początku lipca do końca września. Dla mnie ważne jest to iż Sonate F 1 ma bardzo dobre plonowanie. Ogórki mają barwę jasnozieloną oraz wysmukły kształt co sprawia, że doskonale do sprzedają się na świeżym rynku – mówi Marzena Kawulska.

- W tym roku siew tej odmiany zaplanowaliśmy na drugi tydzień maja. Część uprawy będziemy mieli na czarnej folii o szerokości 0,8 m z instalacją kroplującą dostarczającą wodę. Rozstaw rzędów 2 m, w rzędzie co 30 cm będziemy umieszczali po 2 nasiona, co da ok. 33.000 nasion na 1 hektar. Chciałabym uzyskać plony na naszej plantacji w wysokości około 45 ton ogórków – wylicza plantatorka.

Gospodarstwo stawia także na odmiany papryki dobrze plonujące pod osłonami.

- Papryka, którą posadzimy w 12 tunelach to przede wszystkim odmiana Spartacus F1 oraz w mniejszym stopniu Red Knight F1. Owoce odmiany Spartakus F1 są duże, o masie 250-330 gr, kształtem zbliżone do sześcianu — o boku około 10 cm. Mają grubą ściankę oraz błyszczącą skórkę. Nawet niskich foliowych tunelach, w których warunki wzrostu mogą być trudne uzyskujemy dojrzewające wcześnie i dobrze wybarwione do ciemnoczerwonej barwy owoce. Odmiana Spartakus F1 ma bardzo dobre wiązanie, silny wzrosty, luźny pokrój, a także wyrównanie pod względem wielkości i kształtu owoców. Cenię ją za bardzo dobrą jakość owoców, wysoki plon i łatwość w uprawie – twierdzi rolniczka. 

Małgorzata Kawulska oczekuje, że obecny sezon, szczególnie pod względem ilości i jakości plonów będzie dobry.

- Plony się liczą jednak byłabym w pełni zadowolona gdyby ceny oraz zbyt warzyw były bardziej stabilne, a nie zależne czynników zewnętrznych na, które rolnicy nie mają wielkiego wpływu – podsumowuje Marzena Kawulska.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama
reklama