fbpx
1/4

Optymalne terminy siewu zbóż jarych

Napisał  Mar 07, 2022

Gdy nadejdzie wiosna, a wraz z nią początek prac polowych, rolnicy myślący o zasiewie zbóż jarych będą musieli podjąć decyzję, który moment będzie najlepszy na wykonanie tego zabiegu. Warto przeanalizować już teraz optymalne terminy siewu zbóż jarych w różnych regionach Polski.

Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, wykonanie zasiewów może ulec przesunięciu. Warto jednak w miarę możliwości przestrzegać optymalnych terminów siewu zbóż jarych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju roślin, a co za tym idzie wielkości osiąganych plonów. Opóźniony termin siewu szczególnie utrudnia roślinom wykształcenie odpowiedniego systemu korzeniowego, który odgrywa istotną rolę, zwłaszcza przy małej ilości opadów.

Pszenica jara w zależności od regionu Polski powinna być siana w terminie 15 marca - 5 kwietnia.

Z reguły korzystniejsze warunki pogodowe wcześniej pojawiają się w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej, dlatego siew powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 15-25 marca. W przypadku Polski centralnej, optymalny termin siewu przypada kilku dni później pomiędzy 20-30 marca. Na wschodzie gatunek ten powinien być siany pomiędzy 25 marca, a 5 kwietnia.

Termin siewu owsa przypada pomiędzy 15 marca, a 10 kwietnia.

W zachodniej części Polski, siew powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 15-25 marca. W Polsce centralnej najlepiej jest przeprowadzić go pomiędzy 20-30 marca, a w Polsce północno-wschodniej w okresie od 1-10 kwietnia.

Jeżeli chodzi o jęczmień jary, optymalne terminy siewu przypadają podobnie jak w przypadku pszenicy i owsa.

W środkowo-zachodniej części kraju można go siać w terminie od 15 do 30 marca, w Polsce centralnej oraz południowej pomiędzy 20-30 marca, a w środkowej części Pomorza, Warmii, północnym Mazowszu i Podlasiu od 30 marca do 10 kwietnia.

Na Mazurach i Suwalszczyźnie siew jęczmienia przeprowadza się dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia.

(rup) KP

Udostępnij: