FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

21.7°C

partnerzy:

reklama
Optymalne terminy siewu zbóż jarych fot. Paweł Pąk

Optymalne terminy siewu zbóż jarych

Napisał  Lut 10, 2019

Już za kilka tygodni nadejdzie kalendarzowa wiosna, a to oznacza nic innego niż początek prac polowych związanych z zasiewami zbóż jarych.

Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, wykonanie zasiewów może ulec przesunięciu. Warto jednak w miarę możliwości przestrzegać optymalnych terminów siewu zbóż jarych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju roślin, a co za tym idzie wielkości osiąganych plonów. Opóźniony termin siewu szczególnie utrudnia roślinom wykształcenie odpowiedniego systemu korzeniowego, który odgrywa istotną rolę, zwłaszcza przy małej ilości opadów.

Pszenica jara w zależności od regionu Polski powinna być siana w terminie 15 marca - 5 kwietnia. Z reguły korzystniejsze warunki pogodowe wcześniej pojawiają się w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej, dlatego siew powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 15-25 marca. W przypadku Polski centralnej, optymalny termin siewu przypada kilku dni później pomiędzy 20-30 marca. Na wschodzie gatunek ten powinien być siany pomiędzy 25 marca, a 5 kwietnia.

Termin siewu owsa przypada pomiędzy 15 marca, a 10 kwietnia. W zachodniej części Polski, siew powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 15-25 marca. W Polsce centralnej najlepiej jest przeprowadzić go pomiędzy 20-30 marca, a w Polsce północno-wschodniej w okresie od 1-10 kwietnia.

Jeżeli chodzi o jęczmień jary, optymalne terminy siewu przypadają podobnie jak w przypadku pszenicy i owsa. W środkowo-zachodniej części kraju można go siać w terminie od 15 do 30 marca, w Polsce centralnej oraz południowej pomiędzy 20-30 marca, a w środkowej części Pomorza, Warmii, północnym Mazowszu i Podlasiu od 30 marca do 10 kwietnia.

Na Mazurach i Suwalszczyźnie siew jęczmienia przeprowadza się dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia.

(rup) KP

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama