16.7°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
reklama reklama
Optymalne terminy siewu zbóż jarych fot. Paweł Pąk

Optymalne terminy siewu zbóż jarych

Napisał  Mar 21, 2018

Od dziś możemy cieszyć się kalendarzową wiosną, ale jeszcze nie do końca aurą. Niebawem jednak sytuacja powinna się unormować, a to oznacza nic innego niż początek prac polowych związanych z zasiewami zbóż jarych.

Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, wykonanie zasiewów może ulec przesunięciu. Warto jednak w miarę możliwości przestrzegać optymalnych terminów siewu zbóż jarych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju roślin, a co za tym idzie wielkości osiąganych plonów. Opóźniony termin siewu szczególnie utrudnia roślinom wykształcenie odpowiedniego systemu korzeniowego, który odgrywa istotną rolę, zwłaszcza przy małej ilości opadów.

Pszenica jara w zależności od regionu Polski powinna być siana w terminie 15 marca - 5 kwietnia. Z reguły korzystniejsze warunki pogodowe wcześniej pojawiają się w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej, dlatego siew powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 15-25 marca. W przypadku Polski centralnej, optymalny termin siewu przypada kilku dni później pomiędzy 20-30 marca. Na wschodzie gatunek ten powinien być siany pomiędzy 25 marca, a 5 kwietnia.

Termin siewu owsa przypada pomiędzy 15 marca, a 10 kwietnia. W zachodniej części Polski, siew powinien zostać przeprowadzony pomiędzy 15-25 marca. W Polsce centralnej najlepiej jest przeprowadzić go pomiędzy 20-30 marca, a w Polsce północno-wschodniej w okresie od 1-10 kwietnia.

Jeżeli chodzi o jęczmień jary, optymalne terminy siewu przypadają podobnie jak w przypadku pszenicy i owsa. W środkowo-zachodniej części kraju można go siać w terminie od 15 do 30 marca, w Polsce centralnej oraz południowej pomiędzy 20-30 marca, a w środkowej części Pomorza, Warmii, północnym Mazowszu i Podlasiu od 30 marca do 10 kwietnia.

Na Mazurach i Suwalszczyźnie siew jęczmienia przeprowadza się dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia.

(rup) Krzysztof Przepióra

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama