20.7°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
reklama
Wzrost temperatur - czas na siew buraków cukrowych fot. © Fotolia.com - Bits and Splits

Wzrost temperatur - czas na siew buraków cukrowych

Napisał  Kwi 10, 2018

Polska jest aktualnie jednym z czołowych producentów cukru w Unii Europejskiej, a ubiegłoroczna kampania buraczana była udana dla rolników. Czy nadchodzący sezon 2018/19 będzie podobny?

Bardzo duży wpływ na osiągnięcie satysfakcjonujących plonów ma odpowiednie i terminowanie wykonanie siewu. Buraki powinny być siane w momencie, kiedy gleba nie jest nadmiernie wilgotna. Bardzo ważne, aby na głębokości około 10 centymetrów gleba ogrzała się do temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza.

Jeżeli siew zostanie przeprowadzony gdy gleba jest zbyt wilgotna i zbyt zimna, wówczas wschody buraków będą wolniejsze, a rośliny bardziej podatne na działanie patogenów.

Trzeba również pamiętać, że buraki dobrze plonują na glebach średnich i bogatych w próchnicę oraz niezbyt zakwaszonych. Gleba pod uprawę buraka cukrowego powinna również bardzo dobrze przepuszczać powietrze i wodę do środka warstw ornej. Z drugiej strony jej struktura musi zapobiegać jej wypłukiwaniu i nadmiernemu wysuszaniu. Niekorzystne jest nadmierne zamulanie, zbytnie zbrylenie i zaskorupianie się gleby.

Nadejście ocieplenia i temperatura powietrza sięgająca 20 stopni Celsjusza sprawiła, że w wielu regionach Polski rozpoczęły się siewy buraków cukrowych.

Fachowcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego - LIZ informują jednak, że w porównaniu z rokiem poprzednim, siewy są opóźnione, na co wpływ miało przeciągające się nadejście wyższych temperatur.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że na dzień 8 kwietnia procent zasianego areału jest zdecydowanie niższy i średnio w rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck wynosi 12%, natomiast w rejonie Wielkopolski około 9%.

Optymistycznym aspektem jest jednak fakt, że w najbliższych dniach temperatura powietrza powinna utrzymywać się w okolicach 20 stopni, dlatego wschody roślin powinny być szybsze niż przed rokiem.

(rup) Krzysztof Przepióra, LIZ

reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama
reklama