2.5°C

partnerzy:

reklama
Ukraina oczekuje bardzo udanych zborów zbóż w 2018 roku fot. Paweł Pąk

Ukraina oczekuje bardzo udanych zborów zbóż w 2018 roku

Napisał  Kwi 15, 2018

Prognozy dotyczące zbiorów zbóż na Ukrainie w 2018 roku przewidują, pomimo opóźnień w polowych pracach wiosennych spowodowanych przez nieoczekiwanie jak na tę porę roku zimnej pogody, że plony będą zbliżone do tych z poprzedniego sezonu, czyli zebranych sześćdziesięciu jeden milionów ton.

Na razie nasze prognozy nie zmieniły się - powiedział urzędujący minister rolnictwa Maksym Martyniuk.

W 2017 roku na Ukrainie zebrano ponad dwadzieścia sześć milionów ton pszenicy oraz ponad dwadzieścia milionów ton kukurydzy.

Minister rolnictwa Ukrainy stwierdził, że jego kraj wyeksportuje ponad czterdzieści jeden milionów ton zbóż w sezonie 2017/2018, który rozpoczął się w lipcu 2017 r. i potrwa do czerwca 2018 roku.

W zeszłym roku w tym samym okresie posiano zboża na areale ponad półtora miliona hektarów. Ministerstwo oczekuje, że wiosenny zasiew pszenicy obejmie sto osiemdziesiąt dwa tysiące hektarów, co będzie mniej niż rok temu gdy zasiano pszenicę na stu dziewięćdziesięciu tysiącach hektarów ziemi.

Areał jęczmienia spadnie z miliona sześćdziesiąt cztery tysiące hektarów posianych w 2017 roku do około półtora miliona hektarów w tym sezonie. Jak podkreślono aż osiemdziesiąt osiem procent zasiewów zbóż ozimych jest w bardzo dobrym stanie.

Areał kukurydzy ma wzrosnąć z 4,5 miliona hektarów rok temu do 4,6 miliona hektarów posianych w roku 2018.

Jak powiedziała Tetyana Adamenko z ukraińskiego instytutu zajmującego się prognozowaniem pogody, mrozy, które opanowały pola uprawne na ponad połowie całkowitego areału zbóż na Ukrainie opóźniły o przeciętnie dwa tygodnie rozpoczęcie wiosennych prac polowych.

Jednak prognozy pogody na drugą połowę kwietnia nie przewidują więcej mrozów oraz nagłych mocnych spadków temperatury.

Prace związane z wiosennymi siewami mają rozpocząć się w Całej Ukrainie za trzy - cztery dni, a obecne warunki glebowe sprzyjają także rozpoczęcie wegetacji roślin. Zapasy wody oraz wilgotność gleby są wyjątkowo sprzyjające zbożom ozimym i gwarantują, że w okresie wiosennym rolnicy unikną suszy oraz niedoboru wody w glebie.

(rup) Tomasz Kodłubański

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama