FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

26.7°C

partnerzy:

reklama
Pękanie pąków kwiatowych to czas na dolistne zabiegi ochronne fot. Tomasz Kodłubański

Pękanie pąków kwiatowych to czas na dolistne zabiegi ochronne

Napisał  Kwi 06, 2019

Okres pękania pąków jabłoni to czas stosowania intensywnych zabiegów dolistnych chroniących drzewka.

Piotr Moroczyński - sadownik z województwa mazowieckiego planuje rozpocząć zabiegi już w fazie pękania pąków, stosując środek zawierający aminokwasy, glicynę oraz betainę, a także IzoPentyl adeniny.

Sadownik większość nawozów dolistnych podaje roślinom wraz z innym środkami ochrony rośliny. Zarówno podczas zabiegów ochrony, jak i dolistnego dokarmiania roślin do końca kwitnienia stosuje pięćset litrów cieczy na hektar, później – do siedmiuset pięćdziesięciu litrów cieczy na hektar.

W minionym roku dokarmianie wapniem było oparte na nawozie gwarantującym ciągłość procesu wegetacji minimalizującym przy tym efekty stresów (pogoda, toksyczność środków chemicznych) oraz zwiększającym wydajność fotosyntezy.

- Kluczowe jest by drzewka lepiej pobierały składniki pokarmowe i odżywczych (N, K, Ca i B) niezbędnych w fazie dojrzewania - twierdzi sadownik. Takie nawozy stosowane dolistnie powinny zapewniać wydajną syntezę cukrów i asymilatów (K, Ca, B),wzmocnienie epidermy,ograniczanie chorób przechowalniczych (Ca) oraz wyższe parametry jakościowe owoców (cukry, skrobia).

Z obserwacji poczynionych przez sadownika wynika, że drzewa, które mają zapewnioną odpowiednią ilość składników pokarmowych, łatwiej się też prowadzi.

W okresie pękania pąków sadownik wykonuje oprysk jedno procentowym roztworem KNO3 (koniecznie po zachodzie słońca, w celu zbudowania pompy ssącej) oraz biostymulator z nitrofenolanami w dawce pół procenta w litrze środka dla przyśpieszenie przewodzenia i alokacji molekuł pierwiastków oraz zagęszczania cytoplazmy.

- Dobrze odżywione drzewa mają szansę na zawiązanie odpowiedniej liczby pąków kwiatowych, co w wypadku takich odmian, jak Jonagoldy i ‘Ligol’ pozwala uniknąć ich przemiennego owocowania. Okazuje się, że przez dolistne dokarmianie drzew oddziałuje się nie tylko na plon w danym roku, lecz także na kondycję i owocowanie drzew w kolejnych latach – podsumowuje sadownik.

(rup) Tomasz Kodłubański

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama