Dobry wzrost warzyw wczesnych w tunelach fot. Tomasz Kodlubański

Dobry wzrost warzyw wczesnych w tunelach

Napisał  Kwi 17, 2018

Gospodarstwo Przemysława Pasiewskiego o powierzchni szesnastu hektarów to głównie uprawa warzyw wczesnych.

- Tata przepisał mi pięć hektarów ziemi, a ja dokupiłem jeszcze jedenaście hektarów. Teraz uprawiam kapustę i ogórka pod osłonami oraz na otwartym polu kapustę, brokuły, selery, ogórki jesienne oraz łubin i kukurydzę na kiszonkę dla bydła opasowego które także hoduję. Kiedyś uprawialiśmy ćwikłę, paprykę i pomidora w tunelach. Jednak zrezygnowałem z powodu braku czasu na obrabianie tak różnorodnych upraw oraz z powodu niestabilnych i coraz niższych cen na warzywa – mówi Pasiewski.

Plantator w tym roku posadził w tunelach po pół hektara upraw ogórka wczesnego, późnego oraz kapusty młodej. Oprócz tego uprawia kapustę białą na areale trzech hektarów oraz po jednym hektarze brokułów, łubinu, kukurydza i trzy i pół hektara pszenicy ozimej i jarej.

- Ziemia u nas to głównie klasa III i IIIb – sześćdziesiąt procent całkowitej powierzchni użytkowej - mówi Pasiewski. Klasa I to dwadzieścia procent, a klasa II to dziesięć procent powierzchni. Reszta to klasa IIIb i IVa po dziesięć procent areału upraw. Na tej ziemi najlepiej plonuje kapusta biała i ogórki – mówi plantator.

- W roku 2016 nasz plon kapusty to było nawet sto ton z hektara. Ta kapusta miała większe głowy i wtedy powinna się świetnie sprzedawać na rynkach jednak wówczas cena kapusty spadła do nawet o dziesięć groszy za główkę i zysk nie był taki jak planowaliśmy. W 2017 roku zebraliśmy osiemdziesiąt pięć to z hektara, ale pomimo trochę lepszej ceny główki były mniejsze niż rok wcześniej. Ogórka w poprzednim sezonie zebraliśmy dwadzieścia siedem ton z hektara – dodaje rolnik.

- Ogórek tunelowy rósł słabiej, głównie z powodu zimnych nocy i dużych wahań temperatur dzień-noc. W 2016 roku zebraliśmy tylko trzysta kilogramów ogórka spod osłon, a rok temu już tysiąc kilogramów. Plony ogórka polnego dochodziły w 2017 roku do trzydziestu ton z hektara i jeśli w tym roku będzie ciepło i przekropnie to plony powinny być niezłe – mówi plantator.

W roku bieżącym plantator liczy na korzystną pogodę i umiarkowane opady deszczu, które nie będą utrudniały uprawy kapusty. W tym roku pogoda w pierwszej połowie kwietnia sprzyja wegetacji wczesnych warzyw, zwłaszcza kapustnych.

- Po wysadzeniu rozsady do tuneli w początku marca, kapusta rosła bez przeszkód mimo niskich temperatur nocnych i nad ranem. Przymrozki i opady śniegu nie zaszkodziły w najmniejszym stopniu wegetacji kapust wczesnej w moim gospodarstwie – mówi Pasiewski. Kapustę wczesną planuję ciąć pod koniec kwietnia.

- Kapusta przy częstych, ale nie długotrwałych opadach po posadzeniu powinna wzrastać dobrze - mówi z nadzieją Pasiewski. Najlepiej gdyby słoneczna pogoda i wysoka temperatura były przerywane obfitymi opadami, co stymulowałoby wzrost częściowo przyhamowany wyższymi temperaturami i niedoborami wody. Najbardziej obawiam się, że kapustę zaatakują mszyce, gąsienice bielinki oraz tantniś krzyżowniczek. Mam w planach zabezpieczenie uprawy kapusty i brokuła na grzyby środkiem o działaniu powierzchniowym w stężeniu osiem dziesiątych litra lita na hektar ziemi zawierającym azoksystrobinę w dawce dwieście pięćdziesiąt gramów na litr oraz na początku lipca gdy pojawią się robaki zwijające główki środkiem mającym w składzie pyretroid cypermetrynę w dawce pięćset gramów na litr.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama reklama