Grzyby mocno atakują kwitnący rzepak fot. Paweł Pąk

Grzyby mocno atakują kwitnący rzepak

Napisał  Kwi 19, 2018

Jeszcze trzy tygodnie temu w niektórych regionach Polski odnotowano opady śniegu, a także nocne przymrozki, które to mogły doprowadzić do uszkodzenia kwiatów.

To jednak nie jest jedyne niebezpieczeństwo, przed którym należy chronić uprawy rzepaku.

Jedną z bardzo niebezpiecznych chorób grzybowych jest zgnilizna twardzikowa. Wiele osób uważa, że poprawa warunków atmosferycznych sprzyja zahamowaniu rozwoju tego patogenu. Niestety takie poglądy są nieprawdziwe.

- Poprawa warunków pogodowych sprzyja jeszcze silniejszej infekcji niż mieliśmy przedtem, dlatego że zgnilizna twardzikowa rozwija się w optimach temperaturowych między pięć, a dwadzieścia pięć stopni Celsjusza, czyli w tej chwili mamy prawie praktycznie kapitalne warunki do jej rozwoju – wyjaśnia doradca ds. roślin oleistych Michał Lubawiński.

Niemniej jednak, występowanie czerni krzyżowych jak i zgnilizny twardzikowej jest ściśle uzależnione od płodozmianu, uprawy bezorkowej lub orkowej, uprawianych odmian, a także warunków atmosferycznych. Dlatego tak niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie uprawy środkami fungicydowymi we właściwym czasie.

- Ta strategia z zabiegiem na pąk z wykorzystaniem np. właśnie strobiluryn jest bardzo dobrą strategią, tym bardziej, że coraz częściej obserwujemy wczesne infekcje już od korzeni występujące zgnilizną twardzikową. Natomiast jeżeli ten zabieg został wykonany to z większym spokojem możemy podejść do tego zabiegu, który musimy wykonać w tej chwili, ponieważ wykonanie takiego zabiegu pozwala nam opóźnić ten zabieg praktycznie do końca opadania płatków, co będzie bardzo dobrze sprzyjało zwalczaniu czerni krzyżowych – mówi Lubawiński.

Inną chorobą atakującą rzepak w okresie kwitnienia jest czerń krzyżowych

Choroba ta pojawia się na różnych częściach rośliny oraz we wszystkich etapach rozwojowych rzepaku. Czerń krzyżowych najszybciej rozwija, gdy jest wysokie stężenie wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie wykształcania łuszczyn rzepaku oraz jego dojrzewania.

W związku z tym zaleca się użycie właściwych środków ochrony roślin w momencie przekroczenia progu szkodliwości ekonomicznej. Dlatego też należy zareagować kiedy na jesieni rośliny będą miały już od czterech do ośmiu liści i na niemalże dwudziestu - trzydziestu procentach roślin pojawią się plamy wywołane przez czerń krzyżowych.

Natomiast wiosną zabieg jest niezbędny kiedy rzepak zacznie wegetować i będzie na etapie rozety, a choroba zaznaczy swoją obecność na blisko dwudziestu - trzydziestu procentach liści oraz na etapie tworzenia łuszczyn w przypadku dziesięciu - piętnastu procent porażonych liści.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama reklama