8.8°C

partnerzy:

reklama
1/3

Truskawki mogą dobrze rosnąć na podłożu z geokompozytów

Napisał  Mar 17, 2019

Truskawki to bardzo wymagający owoc jeżeli chodzi o dostępność wody niezbędnej do udanej wegetacji roślin.

By uzyskać optymalne plonowanie muszą otrzymać rocznie od sześćset osiemdziesięciu do siedmiuset dwadzieścia milimetrów opadów deszczu. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań, które zapewniają wodę roślinom podczas suszy są geokompozyty sorbujące wodę.

Geokompozyty sorbujące wodę pozwalają roślinom przetrwać okresy niedoborów wody lub suszy. W przypadku produkcji roślinnej dają możliwość zwiększenia jej wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i nawozów.

Takie efekty uzyskano np. w produkcji truskawek oraz roślin ozdobnych.Jeden gram tej substancji może zatrzymać nawet do tysiąca gramów wody. Zgromadzona woda jest potem wykorzystywana przez rośliny, które oplatają swoimi korzeniami granulki.

Zanim rozpocznie się sadzenie roślin na stanowiska pod uprawę powinno się zastosować nawóz wieloskładnikowy, a dopiero potem można utworzyć zagony pod rośliny o wysokości około dwadzieścia pięć centymetrów.

- Przed sadzeniem roślin wskazane jest przykrycie zagonów czarną folią, a pod roślinami umieszczenie nawadniania kroplowego.

Bardzo dobrą odmianą truskawek do sprawdzenia wegetacji z użyciem geokompozytów jest odmiana Elsanta.

- Ta odmiana przynosi o ponad czterdzieści procent więcej owoców w sezonie niż rośliny posadzone na zagonach bez użycia geokompozytu. Co niebagatelne, dzięki zastosowaniu geokompozytu można zmniejszyć dawkę nawodnienia pola o połowę, przy utrzymaniu tej samej masy owoców - mówi Lejcuś.

Dokonując obserwacji roślin posadzonych na geokompozycie i tradycyjnie można zaobserwować, że już po kilkunastu dniach wegetacji przy korzystnej pogodzie różnice są dosyć widoczne. Wszystkie rośliny przyjęły się, nie nosiły widocznych śladów chorób.
Różnice wielkości wynoszą dwa – trzy centymetry. Krzaczki roślin posadzonych na geokompozycie bardziej rozrośnięte i gęściejsze.

Po pewnym czasie rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście oraz zaczynają zawiązywać się pierwsze owoce.

W fazie tworzenia pierwszych owoców można zauważyć, że truskawki rozwijające się na geokompozycie jako pierwsze zaczynają wypuszczać rozłogi w przeciwieństwie do krzaków roślin bez wspomagania geokompozytu.

W finalnej fazie rozwoju roślin różnica w wegetacji owoców na podkładce z absorbentu wody w stosunku do tradycyjnej uprawy jest już bardzo widoczna.

Rośliny rosnące na geokompozycie zarówno umieszczonym liniowo jak i punktowo są bujniejsze i większe niż posadzone tradycyjnie. Również owoce roślin na geokompozycie dojrzewają znacznie szybciej i mają większą masę.

Geokompozyty są małe, praktyczne i przynoszą zyski. Specjalny proszek zatrzymuje wodę w glebie i wspomaga wegetację roślin. Dzięki nim można oszczędzić do pięćdziesięciu procent wody, a plony zwiększyć o jedną piątą.

Jeden gram tego proszku zatrzymuje zawartość dużego kubka wody. Zwiększając przy tym trzystukrotnie jego objętość.

(rup) Tomasz Kodłubański / źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama