19.2°C

Odpowiednie pH na dobry plon kalafiorów fot. Tomasz Kodłubański

Odpowiednie pH na dobry plon kalafiorów

Napisał  Kwi 21, 2018

Sławomir Andrzejczak od lat prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji kalafiorów i brokułów. Wśród odmian kalafiora w gospodarstwie królują David F1 oraz Giewont F1, sprawdzone w niejednym sezonie wegetacyjnym.

Odmiany późniejsze kalafiorów w większości są uprawiane na potrzeby przemysłu przetwórczego. Ich głównymi cechami odmianowymi są duże, ciężkie i dobrze okryte liśćmi róże, które łatwo można rozdzielić na mniejsze różyczki.

Zdolność danej odmiany do okrywania róży liśćmi pozwala na uzyskiwanie wysokiej jakości plonów, chroni rośliny przed żółknięciem spowodowanym przez oddziaływanie promieni słonecznych w cieplejsze jesienne dni, a także osłania przed porannymi przymrozkami.

Jednak, aby roślina kalafiora mogła wytworzyć odpowiednią masę liści osłaniających różę, poza prawidłowym doborem odmiany, niezbędne jest właściwe jej nawożenie.

Jak podkreśla plantator dobre i stabilne plony kalafiora uzyskać można już na glebach III klasy bonitacyjnej. Wszystko uzależnione jest od zawartości próchnicy w glebie. To właśnie ilość substancji organicznej w glebie warunkuje zdolność absorpcji wody oraz sprzyja zatrzymywaniu składników pokarmowych w sferze korzeniowej roślin.

Nie da się tego wypracować w jednym sezonie wegetacyjnym, ale zawartość substancji organicznej można poprawić, dzięki prawidłowej agrotechnice i rozsądnemu programowi nawożenia.

Producent skupia się w dużym stopniu na utrzymaniu odpowiedniego odczynu gleby. Zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie pH utrudnia pobieranie makro- i mikroelementów. Jeżeli składniki pokarmowe w glebie znajdują się w nieodpowiedniej formie, która nie jest przyswajalna dla roślin, może dojść do zaburzeń fizjologicznych.

Częstym problemem w uprawach warzyw kapustnych jest również kiła kapusty, dlatego optymalne pH gleby jest czynnikiem bardzo ważnym, rzutującym na uzyskany plon. Dla utrzymania właściwego odczynu niezbędne jest wprowadzanie do gleby wapnia. Zabieg ten należy przeprowadzać regularnie ponieważ tylko stale utrzymujące się wysokie pH chroni przed rozwojem zarodników kiły kapusty.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama