fbpx
1/5

Kiedy najlepsza pora na wiosenny siew kukurydzy

Napisał  Kwi 18, 2021

Powszechnie wiadomo, że kukurydza ma duże wymagania względem terminu siewu i warunków panujących na polu.

Dlatego ta, zasiana w kwietniu wschodzi wolniej, ale zyskuję na długości wegetacji i daje duży plon o wysokiej jakości. Siana na przełomie kwietnia i maja szybko wschodzi i często daje również dobre plony.

Przy późniejszym terminie siewu, zwłaszcza po dwudziestym maja, na oko wygląda nieźle. Jednak bliższa analiza wykazuje, że rośliny mają gorszą strukturę (mniej kolb i gorsze ich zaziernienie), więcej wody i mniej substancji odżywczych, w tym zwłaszcza skrobi.

Dlatego też w zasadzie niemożliwy jest jej zbiór na ziarno czy CCM. Natomiast kiszonka z całych roślin  kisi się gorzej, a straty są większe.

- Późny siew kukurydzy, na przykład na początku czerwca jest całkowicie nieopłacalny - mówi Michał Kotulewski, rolnik z Podlasia - Lepiej wtedy zasiać np. mieszankę zbożowo-strączkową. Warto pamiętać, że im późniejszy siew, tym mniejsze zapasy wody w polu i kukurydza może być zaopatrywana tylko z opadów, co w warunkach naszego kraju najczęściej jest niewystarczające.

Siew kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę po zbiorze poplonu ozimego jest raczej niewskazany

W takim przypadku można uzyskać dość duże plony zielonki – ze zbioru żyta i kukurydzy, które jednak nie są najlepszej jakości - dodaje rolnik.

W przeliczeniu na suchą masę czy jednostki energetyczne, zbiór dwóch plonów nie zawsze rekompensuje niższą jakość (udział kolb mniejszy o 10-15%) i większe straty kiszonkowe. Poplon trzeba zebrać wcześniej – na granicy przydatności kiszonkowej. Później wysiana kukurydza jest gorzej rozwinięta i zawiera mniej składników pokarmowych. W efekcie do koryta trafia często mniej jednostek pokarmowych niż z dobrej uprawy kukurydzy w plonie głównym.

Siew kukurydzy - terminy

 

- Mniejszą efektywność potwierdzają kalkulacje uwzględniające koszty dodatkowych zabiegów (siew, zbiór) oraz nasion i nawozów - twierdzi Kotulewski. Siew kukurydzy na kiszonkę  w plonie wtórnym może być polecany jedynie w przypadku, gdy rośliną uprawianą w poplonie ozimym był rzepak. Taki międzyplon może być dość wcześnie zebrany na paszę – na przełomie kwietnia i maja- poprzez wypas, zbiór na zielonkę do bezpośredniego skarmiania, czy nawet do zakiszenia.

Przy sprzyjającej pogodzie możliwy jest wysiew kukurydzy na kiszonkę w okolicy piątego - dziesiątego maja. To rozwiązanie jest możliwe tylko w środkowo-zachodniej Polsce, przy wykorzystaniu wczesnych odmian kukurydzy. Jednak najlepiej postarać się zasiać kukurydzę w kwietniu.

(rup) Tomasz Kodłubański

Udostępnij:

Skomentuj