fbpx
Jak wzmacniać wzrost zbóż i przeciwdziałać wyleganiu fot. Paweł Pąk

Jak wzmacniać wzrost zbóż i przeciwdziałać wyleganiu

Napisał  Maj 07, 2018

Regulowanie zbóż to ważny element procesu wegetacji od pierwszych faz wzrostu.

Ważnym czynnikiem w tym procesie są regulatory wzrostu, które skracają i usztywniają źdźbła zbóż skutecznie przeciwdziałając także wyleganiu łanu.

Produkty służące do regulacji wzrostu zawierają różnorodne substancje aktywne, które wspomagają szybszy i bardziej efektywny wzrost zbóż.

- Stosuję środki zawierające trineksapak etylu - mówi Wiesław Ogródzki z woj. Mazowieckiego uprawiający zboża. Stosuję regulatory w pszenicy ozimej w zakresie dawek 0,4-0,6 l/ha w zależności od podatności odmiany na wyleganie oraz intensywności nawożenia azotowego. Zabieg wykonuję w fazie pierwszego kolanka do fazy liścia flagowego.

Rolnik uważa, że taki zabieg jest niezbędny z uwagi na znaczną poprawę wielkości plonu i jego jakości.

- Jakie są zalety stosowania regulatorów wzrostu? Przede wszystkim większa wydajność stosowanego produktu – mówi rolnik – a co za tym idzie mniejsza dawka substancji aktywnej na hektar oraz wyższa skuteczność, co oznacza lepszy efekt skracania i usztywniania źdźbła. Dodatkowo szybsze niż w przypadku innych regulatorów wzrostu nie zawierających trineksapaku etylu wnikanie do rośliny, bezpiecznie i niezawodne działanie oraz stabilniejszą formulację, a dzięki temu łatwiejsze przechowywanie produktu. Stosuję także regulatory wzrostu roślin zawierające chlorek chloromekwatu. Produkty takie działają poprzez hamowanie wzrostu, skracanie i usztywnienie źdźbła zbóż – podsumowuje Ogródzki.

Rolnik stosuje również antywylegacze, także poprawiające zdrowotność i wzrost zbóż.

- Używam również antywylegaczy płynnych - mówi rolnik. Dzięki temu rośliny wykształcają grubsze i szersze blaszki liściowe o ciemnozielonym zabarwieniu. Zastosowanie antywylegacza ułatwia zbiór zbóż maszynami żniwnymi dzięki zapobieganiu powstawaniu strat wynikających z niewykształcenia i porastania ziarna, w następstwie wylegania zbóż. Stosuję go w pszenicy ozimej w dawkach od 1,7-2,1 l/ha w zależności od podatności odmiany na wyleganie lub w formie dawki dzielonej.

(rup) Tomasz Kodłubański

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!