Chwasty w zbożach „do odstrzału” fot. Tomasz Kodłubański

Chwasty w zbożach „do odstrzału”

Napisał  Maj 09, 2018

W ubiegłym sezonie w sprzedaży pojawiły się nowe herbicydy do zwalczania chwastów 2-liściennych w zbożach ozimych i jarych. Zawarte w nich substancje czynne należą do tzw. syntetycznych auksyn.

Wiele znanych preparatów mających inny mechanizm działania, przy stosowaniu jednostronnym mogą prowadzić do powstania generacji chwastów odpornych, co utrudnia ich zwalczanie. Herbicydy z grupy syntetycznych auksyn nadal utrzymują wysoką skuteczność działania, mimo stosowania przez dziesiątki lat.

- Używam ich jako komponentu mieszanek herbicydowych - twierdzi Marek Bajczyński z woj. łódzkiego. Staram się je stosować również podczas zabiegów na polach, gdzie inne substancje, szczególnie z grupy sulfonylomoczników, zaczynają zawodzić i przestają skutecznie działać.

- Preparat taki zawiera 2 substancje czynne: MCPA 660 g/1 l oraz Dicambę 90 g w 1l środka - dodaje rolnik. Dzięki ich wysokiej koncentracji w zbożach jarych stosuję dawkę preparatu tylko 1 l/ha, natomiast w zbożach ozimych - 1,25 l/ha.

Kolejną zaletą środka jest to, że jeśli warunki są optymalne, to pierwsze efekty działania preparatu widoczne są już kilka godzin po zabiegu.

- Preparat, z racji tego, że zaburza gospodarkę hormonalną stosuję w optymalnych warunkach dla wzrostu chwastów. Jeżeli prognozowane jest ochłodzenie poniżej 10°C czekam na lepsze warunki. W temp powyżej 25°C zabieg wykonuję wieczorem. Jeśli pogoda jest zmienna i pojawia się ryzyko opadów, oraz podczas suszy, gdy na liściach jest grubsza warstwa wosku, do zabiegu dodaję odpowiedni adiuwant np. Mediator Max przyspieszający i powodujący lepsze wchłanianie herbicydu przez liście zwalczanych chwastów.

Wiele doświadczeń przeprowadzonych w Polsce potwierdza, że najlepszym terminem do opryskujest faza krzewienia się zbóż aż do początku fazy strzelania w źdźbło.

- Mogłem się przekonać się o bardzo dobrym działaniu preparatu w zbożach jarych, gdy skutecznie zostały zwalczone obecne na moich polach chwasty takie jak: Przytulia czepna, Komosa biała, Krzywoszyj polny, Tasznik pospolity czy Maruna bezwonna. S działa nie tylko na chwasty zaliczane do wrażliwych na ten preparat, ale również niszczy Ostrożenia polnego w fazie wzrostu części generatywnych roślin.

Wszystkie te cechy i zalety takich preparatów ze skutecznymi substancjami aktywnymisprawiają, że herbicyd ten jest interesującym i bardzo przydatnym narzędziem do regulacji zachwaszczenia zarówno w zbożach jarych jak i ozimych.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama reklama