Przez najbliższy tydzień pogoda w kratkę, zachód kraju bez opadów fot. © Patryk Kośmider - fotolia.com

Przez najbliższy tydzień pogoda w kratkę, zachód kraju bez opadów

Napisał  Maj 18, 2018

Ostatnie dwa dni z intensywnymi opadami trochę poprawiły wilgotność gleb. Jednak według meteorologów obszar strefy opadów już się kurczy i w najbliższych dniach raczej nie będzie za dużo deszczu, szczególnie na zachodzie kraju.

Zapraszamy na prognozę pogody na najbliższy tydzień (18-25.05.2018).

Jak ostatnio pisaliśmy, susza w ciągu ostatniego miesiąca dała się we znaki rolnikom. 

 Teraz susza, lada dzień podtopienia

Ostatnie dwa dni obfitych deszczy znacznie poprawiły sytuację hydrologiczną w kraju. Wzrosła również wilgotność gleb. To, czy taka sytuacja się utrzyma, zależy od pogody w kolejnych dniach.

Opadów będzie mniej. Ale przynajmniej będą!

- Obszar z opadami już się kurczy. O ile jeszcze dzisiaj (pt.18.05.2018) te opady występują miejscami we wschodniej części kraju, lokalnie również występują burze, o tyle w nocy strefa opadów już się zawęzi do krańców wschodnich i południowych naszego kraju – zauważa Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - W sobotę i niedzielę opady będą występowały już tylko na południowym wschodzie kraju i w górach – dodaje.

W poniedziałek w całym kraju prognozowany jest brak opadów, natomiast od wtorku w kolejnych dniach zapowiadana jest pogoda „w kratkę”. Miejscami będzie się chmurzyć, będą opady deszczu, ale głównie przelotne. Lokalnie prognozowane są również burze, ale raczej na północy i wschodzie kraju. Taka pogoda ma się utrzymać do piątku.

Suchy zachód

Najwięcej opadów zapowiada się więc w najbliższych dniach na wschodzie i południu, w kolejnych na wschodzie i północy kraju. Rolnicy na zachodzie kraju raczej nie powinni się spodziewać deszczu.

- Słabe opady na północnym zachodzie są prognozowane jedynie na wtorek. Natomiast w strefie od Ziemi Lubuskiej, przez Wielkopolskę po niziny Dolnego Śląska raczej tych opadów nie prognozujemy przez najbliższy tydzień – mówi synoptyk Grażyna Dąbrowska.

Temperatury umiarkowane

Do wtorku oraz w piątek, 25.05, w dzień najwyższa temperatura będzie się wahała od 18 do 21º C, lokalnie na zachodzie może być 23º C. Jedynie środa i czwartek zapowiadają się odrobinę cieplejsze – możemy się spodziewać temperatury 20-25º C. Warto jednak pamiętać o tym, że wiatr z kierunku północy i wschodu będzie wpływał na odczuwalnie niższą temperaturę.

Do poniedziałku najchłodniejszy będzie południowy wschód kraju, najcieplej na północnym zachodzie i na zachodzie. - Od wtorku północny wschód i północ będą chłodniejsze, natomiast im bardziej będziemy się przesuwać w stronę południowego zachodu, tym będzie cieplej – prognozuje synoptyk Grażyna Dąbrowska. - Należy tu podkreślić, że na wybrzeżu w ciągu najbliższego tygodnia będzie zdecydowanie chłodniej. Tam temperatura będzie wynosiła nawet 13-14º C – dodaje.

W nocy możemy spodziewać się temperatur w wysokości od 5 do 12º C.

Co z tą suszą?

- Kwiecień był bardzo suchy, tak ciepłego kwietnia w niektórych miejscach nie notowano nawet od czasu wykonywania pomiarów. Po opadach, które miały miejsce przez ostatnie dwa dni na pewno poprawiła się wilgotność gleb. Sumy opadów w środę wyniosły nawet ok. 45 mm lokalnie na Ziemi Opolskiej, przez południową część woj. wielkopolskiego, ziemię łódzką, woj. świętokrzyskie i zachodnią część woj. lubelskiego. A ostatniej doby spadło ok. 40 mm deszczu np. w Płocku na Mazowszu, popadało też trochę na Kujawach – wymienia Dariusz Witkowski, synoptyk i hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Takie sumy opadów poprawiły sytuację hydrologiczną w kraju. Aktualnie stan wody na większości rzek w Polsce układa się w strefie wody średniej. A jeszcze we wtorek była to strefa wody niskiej.

Taka sytuacja powinna się utrzymać przez najbliższy tydzień, ponieważ synoptycy nie prognozują wysokich temperatur, dodatkowo będą występować przelotne opady deszczu.

(rup) Renata Struzik

reklama reklama reklama reklama reklama