logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Jak zwalczać trzy choroby ziemniaka jednym fungicydem fot. Syngenta

Jak zwalczać trzy choroby ziemniaka jednym fungicydem

Napisał  Cze 01, 2018

Alternarioza ziemniaka coraz częściej rozwijająca się na plantacjach ziemniaków, bywa bagatelizowana przez plantatorów.

> materiał promocyjny
Przy wysokiej wilgotności powietrza występującej przemiennie z okresami suszy i wysokich temperatur, alternarioza ziemniaka potrafi zniszczyć bardzo szybko powierzchnię asymilacyjną roślin zmniejszając tym samym plon bulw i pogarszając jego jakość. 

Nawet 45% mogą sięgać straty plonu wywoływane w Polsce przez alternariozę, a na świecie jest to nawet do 80%.

Dwa rodzaje alternariozy ziemniaka
Pod nazwą alternarioza ziemniaka kryją się dwie choroby wywoływane przez grzyby z rodzaju Alternaria.

1 SYNGENTA ART CARIAL STAR ZWALCZANIE CHOROBY ZIEMNIAKA FUNGICYD SYNGENTA CARIAL STAR UPRAWA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 3    2A SYNGENTA ART CARIAL STAR ZWALCZANIE CHOROBY ZIEMNIAKA FUNGICYD SYNGENTA CARIAL STAR UPRAWA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 4

Brunatna plamistość liści ziemniaka wywoływana jest przez grzyb Alternaria alternata (fot. 1), a sucha plamistość liści ziemniaka przez Alternaria solani – (fot. 2).

Jak pokazuje prowadzony corocznie monitoring występowania grzybów z rodzaju Alternaria (wyk. 1) , od wielu lat jako pierwsza w sezonie pojawia się Alternaria alternata (brunatna plamistość) – między 50-tym a 70-tym dniem od sadzenia. Alternaria solani (sucha plamistość) pojawia się jako druga, zazwyczaj od połowy lipca i jest groźniejsza dla ziemniaków.

 

WYKRES 1

Objawy alternariozy na liściach

Objawami brunatnej plamistości liści ziemniaka to drobne i liczne brunatne plamy o średnicy 1-5 mm, niekiedy z widocznymi pierścieniami (fot. 3). 

Z kolei sucha plamistość liści ziemniaka charakteryzuje się większymi brunatno-czarnymi plamami o średnicy od 10 do 20 mm. Plamy początkowo są owalne, a później z powodu ograniczenia ich przez nerwy stają się wieloboczne.

Ponadto w miarę ich rozwoju pojawiają się koncentryczne pierścienie przypominające tarczę strzelniczą (fot. 3).

Dookoła plam może być widoczna również chloroza, która jest efektem działania kwasu alternariowego (fot. 2 i 3). Silnie porażone liście żółkną, zasychają i przedwcześnie zamierają. 

3 SYNGENTA ART CARIAL STAR ZWALCZANIE CHOROBY ZIEMNIAKA FUNGICYD SYNGENTA CARIAL STAR UPRAWA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 2     4 SYNGENTA ART CARIAL STAR ZWALCZANIE CHOROBY ZIEMNIAKA FUNGICYD SYNGENTA CARIAL STAR UPRAWA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 1

Objawy alternariozy na bulwach
Alternarioza ziemniaka występuje również na bulwach w postaci brunatno-sinych wgłębnych, wklęsłych plam.

Rozróżnienie obu chorób przez plantatorów jest często trudne, co przekłada się następnie na wybór właściwego fungicydu. Wybór ten jest dodatkowo utrudniony, ponieważ nie wszystkie zarejestrowane fungicydy do zwalczania alternariozy ziemniaka ograniczają oba grzyby – zarówno Alternarię alternata jak i Alternarię solani.

Pierwszy fungicyd na 3 choroby ziemniaka
Firma Syngenta wprowadzając na rynek nowy fungicyd Carial Star 500 SC umożliwia rolnikom ochronę plantacji ziemniaków przed najważniejszymi chorobami.

Preparat jest pierwszym na polskim rynku fungicydem posiadającym bardzo wysoką skuteczność przeciwko zarazie ziemniaka (fot. 4) i jednocześnie wysoką skuteczność w zwalczaniu alternariozy ziemniaka powodowanej zarówno przez Alternaria alternata jak i Alternaria solani.

Preparat zawiera dwie substancje aktywne, tj. difenokonazol (250 g/l) oraz mandipropamid (250 g/l) i wyróżnia się wielokierunkowym sposobem działania: wgłębnym, powierzchniowym i systemicznym. 

Carial Star 500 SC można stosować 3 razy w sezonie wegetacji ziemniaków w dawce 0,6 l/ha przemienne z preparatem Carial Flex, Revus 250 SC lub innymi zalecanymi fungicydami. 

Mając możliwość stosowania nowego fungicydu plantatorzy ziemniaków nie muszą już się zastanawiać jaka choroba zaatakowała ich rośliny, czy jest to zaraza ziemniaka, czy może brunatna plamistość liści, czy też sucha plamistość liści. Stosując Carial Star 500 SC zwalczane są trzy choroby jednocześnie.

(rup) > materiał promocyjny

reklama