20.5°C

partnerzy:

reklama
Oficjalnie mamy suszę - plony będą min. 20% niższe fot. Paweł Pąk

Oficjalnie mamy suszę - plony będą min. 20% niższe

Napisał  Cze 11, 2018

Już od ponad miesiąca na terenie całej Polski na suszę skarżą się niemal wszyscy producenci rolni. Potwierdził to IUNG – PIB. Oficjalnie więc – w Polsce mamy już suszę rolniczą. To z kolei zaowocuje... przynajmniej 20% niższymi plonami. A na horyzoncie poprawy wciąż nie widać.

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi monitoring bilansu wodnego w gminach w całej Polsce. I, mimo że już od ponad miesiąca z całego kraju dochodzą sygnały, że susza coraz bardziej pogarsza sytuację na polach, Instytut dopiero wydał oficjalny komunikat i raport dotyczący tej sytuacji. Według niego, w okresie od kwietnia do maja br. w Polsce wystąpiła susza rolnicza.

W monitorowanym okresie najgorzej sytuacja przedstawiała się w Poznaniu i okolicach – tam bilans wodny wyniósł od -200 do -209 mm. Odrobinę lepsza sytuacja, ale wciąż z bardzo dużym niedoborem wody w glebie była na Nizinie Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Tam bilans wodny wyniósł od -199 do -170 mm. Deficyt 150 mm wody wystąpił też na wielu pozostałych obszarach Polski.

Statystycznie, cała Polska i 50% gruntów rolnych z suszą

Generalnie, jak podsumowuje IUNG, susza wystąpiła na 92% powierzchni kraju (we wszystkich województwach, a w dziesięciu z nich w każdej z gmin!). Do tego, niedobór wody dotknął niemal połowę gruntów ornych w naszym kraju. I tak, najbardziej ucierpiały zboża jare, do tego plantatorzy truskawek również odczuli skutki niedobory wody. Podobnie zboża ozime i krzewy owocowe. - Nieco mniejsze zagrożenie suszą rolniczą w tym okresie raportowania notowano wśród upraw drzew owocowych – zauważa IUNG – PIB w swoim raporcie.

W kwietniu praktycznie w ogóle nie padało na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Śląskiej i Małopolskiej oraz na Nizinie Mazowieckiej i w Kotlinie Sandomierskiej. Jedynie rolnicy na północy i wschodzie mieli więcej powodów do zadowolenia - tam opady występowały i były na poziomie 100-140% średniej wieloletniej. W maju sytuacja nieco się poprawiła, ale wciąż wody w glebie brakowało... i brakuje. W całej Polsce.

Minimum 20% niższe plony

- Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody, co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych – prognozuje IUNG.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, prognoza na najbliższe dni nie jest zbyt optymistyczna. Wciąż będzie bardzo ciepło z niewielką ilością opadów. Te, jeżeli wystąpią, będą bardzo gwałtowne, w postaci burz, i to z gradem.

- Prognozy są raczej pesymistyczne pod względem rolniczym. A wszystko przez wysokie temperatury, do tego opady typu burzowego i niskie poziomy wody w rzekach po tych dwóch miesiącach – zauważa Paweł Staniszewski, synoptyk hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Aktualny stan jest porównywalny z sytuacją w 2015 roku. W tym roku może być podobnie. Chociaż mamy nadzieję, że kolejne miesiące, po tych dwóch suchych, będą mokre. W końcu przed nami tak naprawdę najbardziej mokre miesiące, czyli lipiec i sierpień, w trakcie których w Polsce odnotowywane są największe opady – dodaje.

Jak nie urok, to...

Jest więc nadzieja na poprawę. Co prawda jeszcze nie w najbliższych dniach, ale może w kolejnych tygodniach, czy miesiącach. Najważniejsze, aby zmiana pogody była łagodna i mieściła się w granicach normy. Bo historia pokazuje, że pogoda jest nieprzewidywalna i z jednego kataklizmu może szybko przejść w kolejny, całkowicie odmienny.

- Ta aktualna sytuacja może się szybko obrócić nawet w taką powodziową. Tak było w 2010 roku. Pogoda była identyczna – suchy początek roku, a później całkowita zmiana pogody. Przyszedł niż i zrobiło się bardzo mokro, doprowadzając do powodzi – przypomina synoptyk hydrolog Paweł Staniszewski.

(rup) Renata Struzik

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama